Köy Enstitüleri`nin kuruluşunun 77'inci yılı!

18.04.2017         

Türkiye`nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk`ün ülke kalkınması için eğitim reformunda yer alan ve 17 Nisan 1940 tarihinde kurulan Köy Enstitüleri`nin, kuruluşunun 77`inci yılında Cumhuriyet Meydanı`nda bulunan Atatürk büstü önünde çelenk koyma töreni düzenlendi. Törende konuşma yapan Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Çanakkale Şubesi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan Köy Enstitüleri`nin Türkiye`ye olan katkılarından bahsetti ve geçtiğimiz gün oylanan referandum oylamasını eleştirdi. Demircan; `Türkiye`ye olağanüstü hal baskısıyla geleceği oylatıldı` dedi.

17 Nisan 1940 tarihinde kurulan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 77`inci yılında, kapatılışının 63`üncü yılında unutulmadı. Köy Enstitüleri`nin kuruluş yıldönümünde Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Çanakkale Şubesi tarafından, Cumhuriyet Meydanı`nda bulunan Atatürk büstüne çelenk koyma töreni yapıldı. Törende konuşma yapan YKKED Çanakkale Şubesi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan, Köy Enstitüleri hakkında bilgi verdikten sonra yapılan referandumu eleştirdi. Prof Dr. Demircan; "Yatılı Köy Enstitüleri kısa sürede ülkenin dört bir yanında öğrenci-öğretmen-köylü imecesiyle kuruldu. Öğrenciler tüm okul binalarını kendileri yaptılar. Köy Enstitüleri, 1940`lı yıllarda adeta orta çağ koşulları yaşayan ve nüfusun yüzde sekseninin yaşadığı köylerin gelişimini-değişimini kendi çocuklarıyla başarmayı hedefleyen bir Cumhuriyet projesiydi. Bu okullarda tarım toplumunun sanayi toplumuna dönüşümü için atölyelerde yetiştirilen öğrenciler, köylere modern tarım ve hayvancılığı, hijyeni, halk sağlığını, okumayı, demirciliği, marangozluğu, müzik ve sanatla iç içe adam gibi yaşama kültürünü götürdüler. Dünyada faşizmin yaşandığı 1940`Iı yıllarda Köy Enstitüleri, eğitim ve demokrasi  gibi iki evrensel değeri özümseyerek Köy Öğretmen Dernekleri`ni kurdular. Daha sonra Türkiye Öğretmenler Milli Federasyonu`nu kurularak bu dernekler birleştirildi. Bu süreç 1965 yılında Türkiye Öğretmenler Sendikası`nın oluşumuna yol açmış, böylece demokratik öğretmen hareketi ve 68 kuşağının ortaya çıkışı Köy Enstitüleri dinamiğiyle gerçekleşmiştir. Günümüzde Köy Enstitüleri algısı, nitelikli eğitimin, nitelikli öğretmenin, sanatla, kitapla, demokratik kültürle barışık ulusaldan evrensele arayışın adıdır. Köy Enstitüleri, bu ülkenin vicdanıdır, bir kültür devrimidir, iş içinde, iş aracılığıyla imeceyle üreterek eğitimin özgün adıdır. Günümüzde aydınlanmacı Cumhuriyetin yaşamımıza kattığı laik, demokratik, bilimsel eğitim süreçlerinin kaybını acıyla yaşarken Köy Enstitüleri gibi bir eğitim kurumunun, bir zamanlar bu topraklarda mümkün olabildiği tüm gerçekliğiyle hatırlıyoruz. Bu gün kuruluşlarının 77`inci yılında Köy Enstitüleri Aydınlanma Işığı canlı bir referans olarak günümüzü ve geleceğimizi aydınlatıyor" dedi. 

 
"Başkanlık sistemi bu durumu kesinlikle daha kötüye götürecek"
Köy Enstitülerinin 77`inci yılında Türkiye`nin önüne gerici bir referandumun dayatıldığını belirten Prof. Dr. Demircan; "Türkiye`ye olağanüstü hal baskısıyla geleceği oylatıldı ve eğitim yaşı 5 olan topluma başkanlık sistemi seçtirildi. Anlaşılan o ki ülkede akıl ve bilim yerine artık akıl dışı, bilm dışı öğretiler egemen olacak. Batıdan koparılıyoruz. Eğitim sistemimiz kötü, ekonomi kötü, tarım bitmiş, bilim ve teknoloji önemsenmiyor., insanlar senden-benden diye ikiye ayrılmış, mutsuz, görev dağılımı liyakate göre yapılmıyor. Fakir gittikçe fakirleşiyor. Ülke nüfusunun yüzde 50`si görülüyor. Milli gelirin yüzde 55`i nüfusun yüzde 1`inin elinde; tüm bunların düzeltilmesi yönünde 15 yıldır hiç bir olumlu çaba yok. Olumsuzluklar derinleşiyor. Asıl önemlisi yollarla köprülerle kandırılıyoruz. Başkanlık sistemi bu durumu kesinlikle daha kötüye götürecek. Örnekler ve Birleşmiş Milletler raporları böyle diyor. Bir özgürleşme eylemi, insan, sanat ve demokrasi merkezli bir uygarlık projesi olan Köy Enstitüleri o nedenle günümüzdeki aratışlarımızda aydınlık bir cumhuriyet kazanımı olarak yaşamın her alanında hep var olmalı" dedi. 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Atikhisar kan ağlıyor
22.04.2018    1117
Kentin çehresi değişiyor..
20.04.2018    480
"Buyrun hodri meydan"
19.04.2018    470