Kriz derinleşiyor, üretim duruyor..

08.01.2019         

24 Haziran seçimlerinin ardından doların yükselmesi ile başlayan ekonomik kriz nedeni ile inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektör temsilcisinden iflas ve konkordato açıklamaları yapılmıştı. Ülke genelinde krizin etkileri devam ederken, Çanakkale'de de inşaat sektörü başta olmak üzere yine sektöre bağlı büyük kuruluşlarda üretimin durma noktasına geldiği öğrenildi.

 24 Haziran’da yapılan genel seçimlerin hemen ardından doların 7 TL’nin üstüne çıkması ile birlikte, başta inşaat sektörü olmak üzere birçok yan sektörde ve farklı sektörlerde artan maliyetler nedeniyle, üretimin durma noktasına geldiği açıklamaları yapılmıştı. İflas ve hayatımıza yeni giren konkordato açıklamaları birbiri ardına gelmişti. Sektör temsilcileri, yüksek dolar kuru nedeniyle hammadde temin edemedikleri, üretilen ürünlerin satış fiyatlarının maliyeti karşılamaması ve daha bunlara benzer pek çok neden üretimlerini durdurma kararı almıştı. Dolar 5 TL’ye düşmesine rağmen, krizin etkileri derinleşerek sürmeye devam diyor. Türkiye genelinde birçok büyük firma konkordato ilan ederken, Çanakkale’de de başta inşaat sektörü olmak üzere, buna bağlı sektörlerde birçok firmanın üretimini tamamen durdurduğu belirtiliyor.

 
Konutta satış tamamen durdu
Çanakkale genelinde inşaat firmasının, vatandaşların alım gücünün düşmesi, kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle bitmiş konutta satış yapamadıkları, buna ek olarak girdi maliyetlerinin artması sebebi ile yeni konut yapımlarını tamamen durdurdukları belirtiliyor. Birçok inşaat firmasının konkordato ilan etmesinin an meselesi olduğu belirtilirken, bu firmaların içerisinde Çanakkale’nin önde gelen inşaat firmalarının da yer aldığı açıklamaları yapılıyor. İnşaat firmalarının yanı sıra, Çanakkale’de yer alan dünyanın önde gelen fabrikalarından bazılarının üretimlerini tamamen durdurduk-ları belirtiliyor. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

150 lira için
19.06.2019    741
Atilla çok mutlu
17.06.2019    585