Kriz esnafı vuruyor, dayanışma artıyor

21.02.2021         

Pandemi ile beraber esnaf başta olmak üzere ekonomik zorluklar giderek artıyor. Her hafta yeni bir esnaf kapısına kilit vururken, Çanakkale esnafı kötü gidişatı 'esnaf öldü, ruhuna Fatiha' yazarak mizaha çevirmiş, yine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; "Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor..." diyerek Çanakkale esnafının durumunu aktarmıştı. Kötü gidişat devam ederken, Çanakkale'de dayanışma örnekleri de artıyor. Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin'in ihtiyacı olan vatandaşlara ücretsiz saç kesimi yapılacağını açıklamasının ardından, Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir sosyal medya hesabından 1 yıllık maaşını esnafına bağışladığını açıkladı.

Pandemi süreci ile birlikte var olan ekonomik kriz daha da derinleşirken, alınan tedbir ve yardımlarsa vatandaşın geçimini sağlamaya yetmiyor. Uzun süredir açılamayan kepenkler, öğrenci kenti olan Çanakkale`de okulların kapalı olması... başta esnafı zor durumda bırakırken, kapısını kilit vurulan dükkanlara her hafta yenilerini ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde zor günler geçiren çarşı esnafı, içinde bulundukları duruma dikkat çekerek Çarşı Caddesine `kardan mezar` yapmış, mezarın üzerine "esnaf battı ruhuna fatiha" yazısı yazarak kötü gidişatı ironi ile mizaha çevirmişti. Yine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale`deki esnafın yaşadığı zorluğa dikkat çekerek açıklamalarda bulunmuş, müteahhit ödemelerinde aksama olmazken, esnafa, emeklilere ve çalışanlara destek verilmediğini belirterek; "Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor" ifadelerini kullanmıştı. 
Ekonomik zorluklar artarak devam ederken esnaf oda başkanları da vatandaşlara ve meslektaşlarına yardımlarını açıklamaya devam ediyorlar. Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin`in ihtiyacı olan vatandaşlara ücretsiz hizmet verileceği açıklamasının ardından, Çanakkale Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir`den esnafa yardım için bir yıllık maaşını bağışladığı açıklamasında bulundu. Kandemir; "Böyle bir günde, pandemi sürecinde ben oda başkanı olarak tüm maaşlarımı esnaf odaları olarak esnafıma bağışlıyorum. En az bir yıl tüm maaşımı bağışlıyorum. Esnafıma helal olsun. Tüm başkanlarımda aynı hassasiyeti gösterir inancındayım..." dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale'nin iki patronu!
25.02.2021    4996
On Numara - Yusuf Eroğlu
22.02.2021    752