Kriz istifayla bitti

05.10.2020         

CHP'nin son kongresinde İl Delegesi olan ve kongre sonrasında, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural'ın da beğendiği "CHP iktidar olmamalı" paylaşımı yapan sosyoloji profesörü Cumhur Aslan'ın tepkiler üzerine partiden istifa ettiği öğrenildi. Hakkında biri CHP MYK'sında diğeri İl Yönetim Kurulunda olmak üzere, ihraç istemiyle iki dosyası olan Aslan'ın partiden ihracına kesin gözüyle bakılıyordu...

Cumhuriyet Halk Partisi`nin şubat ayında gerçekleştirdiği 37`inci olağan İl Kongresinde il delegesi olan ÇOMÜ`de görevli Prof. Cumhur Aslan`ın partiden istifa ettiği öğrenildi. Sosyal medya hesabı üzerinden "CHP`nin neden iktidar olmadığı ve niçin olmaması gerektiği `Çanakkale CHP` örneği ile açık ve nettir. Bunları tek tek yazacağım" paylaşımında bulunan ve bu paylaşımı CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural tarafından da beğenilen Prof. Aslan, parti içinde tepkilerin odağı olmuştu. Aslan`ın "CHP`nin iktidar olmaması" üzerine yaptığı paylaşımın yanı sıra, Atatürk ve sol değerler aleyhine yaptığı paylaşımları da tepki çekmişti. Özellikle, "Küba, devrim, Çin, aşı, Atatürk, CHE, Nutuk... Bunların tümü laik-sol metafizik inançlar: Bir tür din bu. Alıcısı bir yığın" paylaşımı ile tepkilerin odağı olmuştu. Aslan`ın, hakkındaki dosyalar ve gösterilen tepkilerin ardından 1 Ekim tarihinde CHP Merkez İlçe Başkanlığı`na istifa dilekçesini verdiği öğrenildi. Aslan`ın istifa nedenini belirtmediği, "görülen lüzum üzerine" istifasını sunduğu iddia edildi. 


İstife etmese ihraç edilecekti
Hakkında iki ayrı dosya ile ihracı istenen Aslan`ın, istifa etmeseydi partiden ihraç edileceği ifade edildi. Daha önce Belediye Meclis üyesi Avukat Deniz Karaduman tarafından ihraç istemiyle yapılan şikayet sonuçsuz kalmış, il yönetimi Aslan`ı İl Disiplin Kuruluna sevk etmemişti. Karaduman`ın dosyasının CHP MYK`da olduğu öğrenilirken, geçtiğimiz günlerde ise önceki dönem İl Disiplin Kurulu üyesi Avukat Eray Bayat tarafından da bir dosya ile şikayette bulunulduğu öğrenildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER