Küçük esnaf yeni yıldan umutsuz…

27.12.2016         

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Ekonominin sıkıntılı olduğu ve Türkiye’nin savaş ortamında bulunduğu bu dönemde esnafın yeni yıldan beklentisi “yok” denecek kadar az. Esnaf için yeni yılın anlamı; sadece 2016`nın son rakamının `7` olması...

 Yeni yıla sayılı günler kala Çanakkale esnafı çeşitli kampanyalar ve indirimler ile vatandaşı çekme telaşında. Çarşıda bulunan dükkanlar yeni yıl indirimleri duyurularını camlarına asarak müşteri gelmesini bekliyorlar. Bazı dükkanlarda yüzde 70`e kadar varan indirimler olduğu görülüyor. Boş geçen sezonun ardından esnaf en azından yılbaşı gibi özel günlerde müşteri çekme çabasında. Ancak ekonominin sıkıntılı olduğu ve savaş ortamında olunan bu dönemde yeni yılı gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendiren küçük esnaf, yeni yıldan pek de bir şey beklemiyor. 

 
Esnaf umutsuz
Gazetemize konuşan esnaf temsilcileri yeni yıldan beklentilerinin olmadığını dile getirdiler. Süre gelen durumun değişmesini beklemedik-lerini belirten Çanakkale esnafı şu görüşleri ifade ettiler; 
 
Murat Ünlü (Outdoor Shopping Center): 2017`den hiç bir beklentimiz olmaya-cak. Şu anda piyasanın durumu ve yapılan bildirimlerin sonucunda 2017`den umudu kestim. Ekonomistlerin söyledik-leri, televizyon kanalla-rında yapılan açıklamalar, dolar ve euronun değişimleri... Görünen köy kılavuz istemez. Alım-satım ve verilen hibe kredilerinin 2018`de başlamasının boşuna olmadığını düşünüyo-rum. Çünkü 2017`de kredilerin hiçbiri öden-meden 2018`e sarkacağı ve piyasanın başka şekilde rahatlamayacağı belirtiliyor. Bizimki hayatta kalma çabası sadece. Günü kurtarma derdindeyiz. Çok fazla beklenti içerisinde değiliz. Dünya zaten bir değişim içerisinde. İnsanlar da hızlı değişimlerde alışkanlıklarından vazgeçip değişimlere ayak uyduramıyor. Bunlar da insanları tedirgin ediyor. Tedirgin olan toplumda yaşantısını biraz daha alt standartlara çekiyor. Fazla lüksten kaçınıyor. Bütün piyasalar kabuğuna çekilme eğilimi gösteriyor.
 
Faruk Duman (Ordayım Cafe): 2017`den hiç bir beklentim yok. Aynı tas aynı hamam. Yine böyle olacak. Bu millete Allah yardımcı olsun. İşsizlik almış başını gidiyor, ekonomi allak bullak, hırsızlık kol geziyor, küçük esnaf yerlerde sürünüyor, her gün şehit haberlerinden bıktık... Nereye kadar gidecek böyle?  Yeni yıldan umudum hiç yok. Dükkanlar boş ama devlet aldısını vergisini alıyor.
 
Metin Berber (Metin Büfe): Yeni yıldan hiç bir şey beklemiyorum. Aynı şekilde devam edecek.  Bütün gün oturup bekliyoruz sadece... Vatandaşın da cebinde para yok gelip alışveriş yapabilsin. Zaten biz esnafları düşünen de yok.
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun