Kültürlerin kenti; Çanakkale!...

10.01.2017         

Eski çağlardan günümüze kadar birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Çanakkale… Her medeniyet, her kültür; bu kenti zenginleştirmiş, bir kültür mozaiği oluşturmuş… İnternette yayın yapan ve çok ziyaret edilen sitelerden biri olan onedio.com, Çanakkale denilince akla gelen ilk 30 özelliği derlemiş… Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden, Biga köftesine ve Çanakkale Dardanelspor gibi markalarına kadar birçok özelliği derlemiş ve derlemeyi de "Dur Yolcu" şiiri ile bitirmiş…

 

 

İşte Çanakkale’nin “Bir kültür başkenti” diye anılmasına neden olan özelliklerinden bir kısmı, sadece 30’u…

 

Çanakkale Savaşı

I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası`nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. Çanakkale`nin her karışında bu savaşı hissedersiniz.

 

Bozcaada

Bozcaada; Türkiye`nin üçüncü büyük adasıdır. Ulaşım için Geyikli’ye gitmek gereklidir. İnmeden sizi bir kale karşılar. İnsanları nezihtir. Denizi eşsizdir. Rum ve Türk mahallesi olarak ikiye ayrılır. Harika şaraplar tadıp, Ayazma Plajı’nda kendinizi tertemiz denize bırakabilirsiniz.

 

Rüzgar gülleri - Bozcaada

Belki de hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımları adanın batı ucunda bekliyor sizi. Önünüzde uçsuz bucaksız Ege Denizi, yanınızda ihtişamlı duruşlarıyla rüzgar gülleri ve terkedilmiş bir deniz feneri. Burnunuzda yabani kekik kokuları ve yüzünüzü okşayan vazgeçilmez ada rüzgarı.

 

Gökçeada

Gökçeada; Türkiye`nin en büyük adasıdır. Ege Denizi`nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır.

 

Çanakkale Şehitlik Anıtı

Çanakkale Şehitlik Anıtı; Çanakkale il sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası`nda, Çanakkale Boğazı`nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alır.

 

Truva Atı

Truva Atı; filmde kullanılan attır. Çanakkale kordon konumundadır.

 

Çanakkale Kordon

Çanakkale Kordon; Çanakkale`nin sahil şerididir. Yürümek için çokça yer vardır. Dondurma yiyebilir, oradaki mekanlara oturabilirsiniz.

 

Dardanos

Dardanos; ÇOMÜ yerleşkesinin de bulunduğu eşsiz sahil bölümü. Otostop ile gitmek idealdir. Bahar şenlikleri buradaki yerleşkede yapılır.

 

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı; Çanakkale`de bulunan kapalı çarşı. 1890 senesinde şehrin Musevi cemaatinin ileri gelenlerinden İlia Halio tarafından yaptırılmıştır.  Çanakkale Türküsü`nde de geçer.

 

Donanma Çay Bahçesi ve Şakir`in Yeri

Donanma Çay Bahçesi ve Şakir`in Yeri; Kordon`un sonunda deniz müzesinin yanında bulunan yan yana duran iki çay bahçesidir. Denize karşı oturup çay içebilir, dışarıdan getirdiğiniz poğaçaları yiyebilir, batak atıp okey çevirebilir, içkinizi yudumlayabilirsiniz.

 

Anzak Koyu

Tarihin en önemi olaylarına tanıklık eden Çanakkale, Anzak Koyu’yla hem tarihi bir gezi fırsatı sunuyor hem de doğal bir güzelliği gözler önüne seren koy, Gelibolu Yarımadası’nda Eceabat ilçesi sınırları içerisindedir.

 

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale`nin simgelerinden biri olan Çanakkale Saat Kulesi, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 1897 yılında ll. Abdülhamit döneminde yaptırılan Çanakkale Saat Kulesi`ne, yine dönemin Çanakkale İtalyan Konsolosu Vitalis Gaptirole`nin de katkısı olmuştur. Ayvalık kesme taşından inşa edilmiş olan saat kulesi, kare prizma tarzındadır.

 

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi, il merkezinde olup; 1915 deniz ve kara savaşlarını anlatan bir müzenin bulunmaması nedeniyle kurulmuştur.

 

Ayazma Mesire Yeri

Çanakkale`nin sahip olduğu en güzel manzaraları oluşturan Kaz Dağları, eteklerinde gizlediği Ayazma Mesire Yeri`yle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

 

Smintheion Antik Kenti

Çanakkale-Ayvacık`ın Gülpınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Smintheion Antik Kenti, Apollon`a adanmış kutsal bir alandır.

 

Saros Körfezi

Güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya bulunan ve üçgen görüntüsü altında doğanın en şahane göründüğü bir noktada yükselen Saros Körfezi, antik çağda Melas Kolpos olarak bilinirdi.

 

Gelibolu Yarımadası

Çanakkale`nin il sınırları içerisinde olan Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Boğazı`nın en güzel parçalarından biridir.

 

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti, Çanakkale`nin şirin ilçesi olan Biga`da bulunur ve ilkçağa kadar uzanır tarihi.

 

Biga Çayı

İlçeyi ikiye bölen bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bu çayın çevresinde Büyük İskender`in savaştığı bilinmektedir.

 

Şahmelek Koyu

Çanakkale`nin en güzel parçalarından biri olan Şahmelek Koyu, Biga ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

 

Karabiga

Çanakkale`nin Biga ilçesine bağlı olan Karabiga, antik çağlardan beri varlığını korumaktadır.

 

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

1999 yılında park ilan edilen bölge Kuzulimanı ve Kaleköy arasında yer almaktadır. Park, sualtı zenginliği ve dalışa uygun oluşu ile önemlidir.

 

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada, ada tutkunları tarafından şarabı ile anılan bir yerdir. Adayı keşfe çıktığınızda yolun sağı ve solunda sıralanmış bağlar, şarap ve üzümün ada kültüründe ne denli önemi olduğu konusunda bir fikir vermektedir.  Bozcaada`da üçü şehir merkezinde olmak üzere 5 şarap fabrikası vardır. Tüm fabrikaların adada yetişen üzümlerden kendi isimleri ile ürettikleri şarapları satış mağazalarında tadıp satın alabilirsiniz.

 

Behramkale Köprüsü

Tuzla çayı üzerinde kurulu köprü tüm güzelliği ile halen ayakta durmaktadır. Eskiden aktif olan köprü hemen paraleline yapılan yol ve köprüden sonra kullanılmamıştır.

 

Assos

Çanakkale`nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü`nde bulunan Assos Antik Kenti, Edremit Körfezi`nde Midilli Adası`nın tam karşısında yer edinmiştir kendine.

 

Peynir helvası

Kesinlikle Çanakkale`de tadılması gereken tatlıdır.

 

 

DUR YOLCU

 

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir!.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,

Gördüğün bu tümsek Anadolu`nda

İstiklal uğrunda, namus yolunda,

Can veren Mehmed`in yattığı yerdir!

 

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed`in düşmanı boğduğu sele,

Mübarek kanını kattığı yerdir!...

 

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,

Bir harbin sonunda bütün milletin,

Hürriyet zevkini tattığı yerdir!...

 

NECMETTİN HALİL ONAN


2236

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER