MAHAL'de "Engellilik-Farkındalık" etkinlikleri gerçekleştirildi...

15.05.2017         

Çanakkale'nin alternatif sanat mekanlarından biri olan MAHAL, 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen "Engelliler Haftası" nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi.

 MAHAL’de hafta sonu “Engellik Farkındalık” Söyleşisi ve Gazeteci ve fotoğrafçı Hakan Kumuk`un, Bir Can Bin Umut Serebral Palsili Çocuklar Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği "Beynimdeki Özgürlük" adlı fotoğraf projesi sergisi gerçekleştirildi. Engelliler Haftası’na özel düzenlenen “Engellilik Farkındalığı” söyleşisinde; Ilgın Aydınoğlu, Seben Ayşe Dayı, Serim Berke Yarar ve Hakan Kumuk`un konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Seyhan Boztepe`nin yaptığı "Engellilik Farkındalığı" Söyleşis’nde, günümüzde engelli vatandaşların yaşadığı sorunlar hakkında konuşan Ilgın Aydınoğlu, devletin engelli vatandaşlar için çıkardığı yasaların yetersiz olduğunu ve bu konunun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini dile getirdi. 

 
“Beynimdeki Özgürlük” sergisi beğeni topladı 
Gazeteci ve fotoğrafçı Hakan Kumuk`un, Bir Can Bin Umut Serebral Palsili Çocuklar Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği "Beynimdeki Özgürlük" adlı fotoğraf projesi ise Mahal`de yapılan açılış ile katılımcılara açıldı. Sergide yapılan bilgilendirmede; “Bir Can Bin Umut - Serebral Palsili Çocuklar Derneği 2015 yılında, kendilerini kardeşlerine adamış iki abla ile arkadaşları tarafından kurulmuş bir sosyal dayanışma derneği. En önemli amacı hastalığa farkındalık yaratmak olan dernek, serebral palsili çocuklarının ameliyat, tedavi, eğitim ve sosyal masraflarına destek olmayı ve bu yolda onlara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi amaçlıyor.Tüm dünyada görülme sıklığı binde 4 olan serebral palsili çocukların, İstanbul`da atlarla rehabilitasyon çalışmalarını belgeleyen Kumuk`un fotoğraflarından oluşan serginden elde edilecek gelir Bir Can Bin Umut Derneği tarafından serebral palsili çocukların ihtiyaçları için kullanılacak.Sergi vesilesiyle, toplumun engelliliği nasıl algıladığının, bu alanda farkındalık yaratmak amacıyla yapılan sivil toplum çalışmalarından örnekler ışığında ele alınacağı bir de söyleşi gerçekleştirilecek” denildi. "Beynimdeki Özgürlük" adlı fotoğraf sergisinin, 21 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olacağı belirtildi. 
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER