MERHABA BAHAR!

22.03.2018         

Mart ayını hep sevmişimdir.Bir çok farkındalığı getiriyormuş gibi gelir her zaman.Hayatın içindeki iniş ve çıkışları,ölümü ve yaşamı gösterir sanki.

 İnsanlık tarihi boyunca tüm kültürlerde bir yenilenme ve yeni başlangıçların altının çizildiği kutlamalarla gelir bahar.21 mart ışığın, hakikatin güçlerinin karanlığa ve cehalete karşı kazandığı zaferin günüdür.Çin’de yeni yılın başlangıcı olan bügünün rengi kırmızıdır.Neşenin, cesaretin ve canlılığın rengi olan kırmızıyla donanır tüm sokaklar.

Farsça’da “Yeni Gün”anlamına gelen Nevruz ,Anadolu’da baharın ilk gününü ve umudu temsil eder.Temsili ateşler yakılarak üzerinden atlanır.Ateş hem arınmayı hem de yeniden dirilişi temsil eder.Çünkü ateş güneşin dünyadaki uzantısıdır.

Alman kültüründe Ostare,Eostre güneşin ve bolluğun sembolüdür ve yine Keltler’de de şenliklerle kutlanır.

Mayalar’ın Kukulkan Piraminde 21 Mart’ta doğan güneş basamaklardan aşağı inen yılanlara benzer gölge oyunları sergiler şekilde inşaa edilmiştir.Bu sayede Mayalar’ın Tüğlü Yılanı Güneş sembolü Kukulkan’ın dünyaya inişini temsil edilir.

Günümüz, güncelimiz ise Mart Ayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü,18 Mart Çanakkale Zaferi

etkinlikleriyle başladı ve devam ediyor.Yine sokak aralarında ateşler yakılacak, düşen cemrelerden bahsedecek büyükler belki.

Ve lakin….

Şöyle bir durup düşünüyor muyuz yenilenmenin,içimizde bize ağırlık yapan duygu ve düşüncelerin ağırlığından kurtulmak için çok da güzel bir başlangıç olabileceğini.Yaşamı damarlarımızda kanımızda hissetmeye çalışıyor muyuz ?Acısıyla tatlısıyla bizi büyütmek için gerekli koşulları hazırlayan Büyük Ana’nın Yaşam’ın  evlatları olan bizler; kavga gürültü ve her türden çatışmaların ortasında büyütmeye çalışıyor muyuz güzel tohumları?

Ancak ölümler üzerine konuşuyoruz.Her türden ölüm hem de..Ahlakın ölümü,aşkın materyalize olup bedene indirgenmesiyle duyguların ölümü.Çocukların ölümü..Kadınların tecavüzü ve ölümü.

    Çanakkale birliğin, onurun, adanmanın ve cesaretin günü olması gerekirken hangi çatışmalara malzeme oluyor, zafer  duygumuz ölüyor..

Her  21 Mart’ta olduğu gibi Işık,YAŞAM; karanlığa ve ölüme meydan okuyor bu yıl da..

Meydan okuyacak gücü olanlar için Aşk,Adalet,Cesaret,Onur,Zafer,Erdem,Hümanizma,Paylaşım ve Birlik gibi değerleri tekrar yaşama geçirmemiz için bir fırsat olsun dilerim.

Yaşam ,Ölümden Güçlüdür.

Mutlu Baharlar…

Meral ŞEN


5941

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER