MUTLULUK TARİFİ

06.07.2021         Mutluluk; herkesin peşinden koştuğu, elde etmek için her yolu denediği bir duygu. Peki nasıl mutlu hissediyoruz bunu hiç düşündünüz mü?
Vücudumuzda, hormonal sistemimizde mutlu hissetmemizi sağlayan hormonlar mevcut. Ve bizler bu hormonlar sayesinde mutlu hissediyoruz. Mutluluk hormonları; dopamin, serotonin, oksitosin ve endorfin.
 
Vücudumuzda bu hormonların varlığında; mutlu hissediyor, iyimser oluyor, hayattan memnun yaşıyor ve ruh halimiz pozitif kalıyoruz. 
Dopamin, genellikle beynin `haz kimyasalı` olarak tanımlanıyor ancak fiziksel ve mental pek çok görevi var. Öğrenme süreçleri ve hafıza üzerinde çok büyük etkisi var. Dopaminin odaklanma ve dikkat üzerinde de önemli etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca öğrenme süreçlerinde ödül bazlı bir strateji dopamin seviyesinin artmasında büyük rol oynuyor. Dopamin seviyenizi arttırmak için kendinize küçük hedefler belirleyebilir ve bu hedefleri başardığınızda kendinizi ödüllendirmek gibi bir yol izleyebilirsiniz.
 
Serotonin, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir. Beyin tarafından yeteri kadar üretilememesi durumunda depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sorunlara yol açabilir. Düzenli egzersiz, yoga, dengeli beslenmek, meditasyon gibi doğal yollarla serotonin seviyemizi arttırabilmemiz de mümkün.
 
Oksitosin; aşk, sadakat, sevgi, bağlılık ve mutluluk gibi olumlu duyguların temel kaynaklarındandır. Annelik içgüdüsünün oluşumunda, emzirmede önemli role sahiptir. Stresi azaltır ve ağrıyı azaltmada etkisi vardır. Oksitosin seviyemizi arttırmak için sevdiklerimize sarılabilir, toplu mekanlarla arkadaşlarımızla buluşabilir, yoga ve meditasyon yapabilirsiniz.
 
Endorfin, diğer hormonlar gibi mutluluk hormonu olarak bilinir. Vücutta en fazla fiziksel aktivite sonrası artış gösterir.
 
Mutlu olmak için öncelikle beden sağlığımıza önem vermemiz gerekir. Söz konusu mutluluk hormonlarımızın artması için; yoga ve meditasyon yapabilir, düzenli olarak spor yapabiliriz. Düzenli spor yapma imkanımızın olmadığı yoğun dönemlerde asansör yerine merdiven kullanmayı , kısa mesafelere yürüyerek gitmeyi tercih edebiliriz. 
 
Ayrıca mutluluk hormonlarını arttıran besinleri araştırarak beslenmenizde yapabileceğiniz ufak değişikliklerle mutluluk hormonlarınızın artmasına katkı sağlayabilirsiniz.
 
Evdeyseniz ve dışarı çıkamadıysanız açın bir zumba videosu ve sınırsızca eğlenin. Arkadaşlarımızla eğlendiğimiz zamanlarda ya da ailecek harika zamanlar geçirdiğimizde en büyük etken mutluluk hormonlarımız. Mutsuz hissediyor ve güne mutsuz başladıysanız hemen sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz zamanlarda dinlediğiniz bir müzik açın. Vaktiniz varsa kendinizle baş başa yürüyüşe çıkan. Nasıl da içinizin mutlulukla dolduğunu keşfedeceksiniz.
 

1010
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583