Maçlar çatır çatır!

12.01.2021         

21 takımın yer aldığı Süper Lig'de 42 haftalık maratonun ilk yarısı 25 Ocak 2021 tarihinde bitiyor. Zirveye ipotek koyan 3 büyüklerin yanında A.Alanyaspor ile Gaziantep F.K.'nün zirve yarışı ilgi ile izleniyor. Üst düzeyde kalitesi olmasa da, heyecan ve gerilimi gittikçe artan ligde rekabet unsuru doruk noktasına çıkıyor.

Hızlandırılarak oynatılan Süper Lig`de 18. hafta müsabakaları yapıldı. 25 Ocak`ta tamamlanacak ilk yarının bitimine dek her takım 3`er maç daha oynayacak. Ara verilmeden start alacak ikinci devre müsabakaları 29 Ocak 2021 tarihinde başlayacak. Ekonomik yetersizliklerine rağmen, sezon başından buyana genelde olumlu performans sergileyen Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray yarışın favori takımları olarak belirginleşti. Aytemiz Alanyaspor ile Gaziantep F.K.`nün başkaldırısı ise ilgiyle takip ediliyor. Pandemi nedeniyle seyircisiz oynanan karşılaşmalar, taraftar potansiyeli daha az olan Anadolu takımlarının lehine gelişirken, genel olarak müsabakaların ilk gollerini atan ekipler maçlardan çoğu zaman 3, bazen de 1 puan alarak ayrılmasıyla dikkat çekiyor. Türk takımlarının uzun yıllardan buyana Avrupa Arenası`nda bulunmaması, her yıl sık sık değişen teknik heyet ve takım kadrolarının istikrarsızlığına bağlanıyor. Milli Takım portföyünü oluşturan futbolcuların pek çoğunun Avrupa patentli olması Ay-Yıldızlı ekipte sürdürülebilinir başarıyı engelliyor. Buna rağmen, dış kaynaklı istatistiki veriler Türkiye Süper Liginin Avrupa`da ses getirmesi ve en güçlü ligler sıralamasında 8`nci basamakta bulunması kayda değer bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. 17 Ocak 2021 pazar günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisi ilk yarıda zirvenin şekillenmesinde belirleyici olacak. Ancak, olumsuz hava ve pandemi koşullarında, 29 Ocak`tan itibaren başlayacak 21 haftalık 2. yarı periyodunun sonunda Türkiye Şampiyonu ortaya çıkacak. Sezon tamamlandığında klasmanın son 4 sırasında kalan takımların bu elit lige veda edeceği gerçeği ise bundan sonra oynanacak tüm müsabakaların zorluk seviyesini yükseltecek. Kazananlar mutlu, kaybedenler umutlu olacak. 
(Cahit Göveren)
 
Avrupa`nın en güçlü ligleri;
Futbolda 21. yüzyılın ilk 10 yılının Avrupa`da en güçlü ulusal ligi İngiltere olarak gösterilirken, değerlendirmede Türkiye Ligi 8. sırada yer aldı. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu`nun (IFFHS) değerlendirmesine göre, 21. yüzyılın ilk 10 yılında, Avrupa`nın en güçlü ulusal ligleri sıralamasında ilk 10 şöyle oluştu:

 
Süper Lig`de ilk yarının son 3 hafta müsabakaları
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Hocalar bir bir ayrılıyor
11.01.2021    1609
Kupa'da kuralar çekiliyor!
14.01.2021    1087
ERKEKLER DE AĞLAR!
10.01.2021    867
Çanakkaleli ne istiyor?
11.01.2021    865