Maya tutmuş!!!

24.04.2017         tkoc@comu.edu.tr

Güne umut dolu ve heyecanla başlamak ne güzel. Siz bu yazıyı 24 Nisanda okurken ben güne daha umutlu ve heyecanlı başlamış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

 

Türkiye’de maya tutmuştur.

Türkiye’de halkın birey ve halk olma ve bundan hareketle yaşamı ile ilgili karar verme iradesini kendisinin kullanması iradesini kullanma mayası tutmuştur.

Bu gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Hepimize kutlu olsun…

Şimdi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamayı daha fazla hak ediyoruz.

Nedir 23 Nisan 1920?

23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış yani halkın kendi kendisini yönetme iradesini oluşturduğu meclis ile gerçekleştirmeye başladığı gündür.

23 Nisan 2017 ise halkın tek adam yönetimine HAYIR diyerek kurduğu meclise yani halkın iradesine sahip çıktığı gündür.

Türkiye’de bu günlerde insanı insan yapan değerlere yoğun saldırıla var. Halkımız değerlerine sahip çıkma iradesini göstermiştir.

Bahsettiğim değerler ile ilgili pek çok şey sıralanabilir ama öncelikle halkımız hukukun üstünlüğünün kaçınılmaz gereklilik olduğu ve halkın kendi iradesi dışında herhangi bir güç ya da karar organı tanımadığını göstermiştir.

İşte bu nedenle umutlu ve heyecanlıyım.

Biliyorsunuz “demokrasi” kavramı ile ilgili çok şey söylenebilir ama bireylerin veya bundan hareketle halkın sahip çıkmaması durumunda demokrasiyi gerçekleştirmek mümkün değildir. Uygulamaya çalıştığımız temsili demokrasi sanayi devrimi sonrasında Avrupa’da yaşanan Rönesans ve reform hareketlerine bağlı olarak gerçekleşmeye başlamıştır. Avrupa’da demokrasinin gerçekleşme süreci birkaç yüz yıl almıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları dünyada yaşanan gelişmeleri ve insanlık onuruna daha uygun bir yönetim şekli olan demokrasi ile ilgili yaşananları gözlemleyerek kurdukları ülkenin demokrasi ile yönetilmesini hayal etmişler.

İyi de etmişler…

Bununla birlikte unutulmamalıdır ki demokrasi, cumhuriyet, halkın egemenliği kavramları sanayi devrimini gerçekleştirmiş, bilimin yol göstericiliğini yaşam şekli olarak benimsemiş halkın iradesidir. Bu toplumlarda bile demokrasi uygulamalarının hayata geçirilmesi birkaç yüz yıl almıştır.

İşte tam da bu noktada Türkiye’de demokrasinin yani halk egemenliğinin hayata geçirilmeye çalışıldığı zamanlarda eğitim seviyesinin düşüklüğü, feodal yapının egemenliği, kişilerin birey olamamış olması gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Çok ama çok emek verildi…

Sorgulayıcı aklın ve bilimin yol göstericiliğinde kişinin kul değil birey olması için çok ama çok emek verildi.

Boşuna mı gitmiş bu emekler?

HAYIR

Boşuna gitmemiş.

Halkımız yaşamına, kişiliğine, kimliğine ve iradesine sahip çıktığını gösterdi ve HAYIR dedi.

“Eeeee HAYIR dedi de ne oldu?

HAYIR çalındı ve bütün hukuk kuralları çiğnenerek sandıktan EVET çıkarıldı” diye üzülememeliyiz.

Elbette hukukun uygulanması için kendisine yetki verdiğimiz kamu görevlileri ve hukuk doğrultusunda karar vermesi gereken hakimler bunu yaptı ve bu durumun açıklaması yok.

Bu durumun açıklaması; kamu görevi yapması gereken görevlilerimizi ve hukuku uygulaması gereken hukukçuları da ÇALMIŞLAR.

Ama bu halkın artık uyandığını ve böl ve yönet oyunlarına gelmediğini unutmuşlar.

Halkımıza iş, aş, ekmek, eğitim, adalet, güvenli gelecek ve umut sunması gereken yöneticiler yıllardır etnik aidiyet, milliyetçilik ve inanç üzerin toplumu sömürdüler. En son nokta olarak da hukukun egemenli kavramını yok ettiler.

Artık yeter.

Halktan yetki alarak halka yaptığınız ihanete HAYIR.

Siyasetçiler unutmayın ki hukuk yoksa siz de YOKsunuz.

Halkımız bu iradeyi göstermiş ve sizin oyunlarınıza HAYIR demiştir. Halkımız siyasilerin değişik oyunlarla halktan çaldığı emeğe ve değerlere sahip çıkma iradesi göstermiştir.

İşte “23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı” böyle kutlanır.

Bundan sonraki en yakın adım 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe yani İşçi Bayramına sahip çıkma aşamasıdır.

Çünkü; yaşamda her güzelliğin yaratıcısı emeğimize sahip çıkamadığımızda diğer değerlerimizin hiç birine sahip çıkma şansımız yoktur.

Haydi dostlar irademize sahip çıktık ve HAYIR dedik. Şimdi EMĞİMİZE sahip çıkarak insan olma çabamızı köklendirmek zamanıdır.

Bütün dostları Çanakkale’de gerçekleştirilecek 1 Mayıs etkinliklerine katılmaya davet ediyorum.

Halkımızın emeği ile demokrasi mayası tutmuş şimdi EMEK vererek bu mayadan EKMEK yapma zamanıdır.

 

 


9387

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER