Mehmetçik'in isim babasına anıt mezar

22.05.2017         

Biga Belediyesi tarafından "Mehmetçik'in isim babası sayılan Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş için hazırlanan anıt mezar ve savaş galerisi açılışı gerçekleştirildi.

 Türk askerin Mehmetçik denilmesinin isim babası Seddülbahir kahramanı Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş için Biga Belediyesi`nin desteğiyle hazırlanan anıt mezar ve savaş galerisinin açılışı yapıldı. Biga Belediyesi`nin Bigalı Mehmet Çavuş Derneği ile birlikte çalışarak eski okul binasını onarması ve çevre düzenlemesini gerçekleştirmesiyle köy içinden eski okula taşınan anıt mezar ve müzenin açılışına Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan ve parti ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, Bahçeli Köyü Muhtarı Turhan Özarı ile dernek temsilcilerinin yanı sıra Bahçeli köyü sakinleri katıldı.

Açılışta konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; "Bigalı Mehmet Çavuş Seddülbahir`de 20 askeriyle birlikte tarih yazmıştır. İngiliz askerlerini karaya çıkarmayan Mehmet Çavuş, silahsız kalınca küreğiyle savaşmış, 16 yıl boyunca asker olarak bu vatana hizmet etmiştir. Duygulandıran bir hikayesi vardır. Bu anıt mezar ve savaş galerisinin açılışında Necdet Özer başkanlığındaki Bigalı Mehmet Çavuş Derneği`nin büyük emeği var. Onlar büyük teşekkürü hak ediyorlar ama Mehmetçiğin isim babası kahraman gazimiz Bigalı Mehmet Çavuş için ne yapsak hakkını ödeyemeyiz. Bu çalışma ile onların aziz hatıralarını yaşatmak ve geçmişimize ışık tutmak istiyoruz. Bu anıt mezar ve müzenin tanıtımını daha çok yapmalı, özellikle çocuklarımıza bu kahramanlarını iyi öğretmeliyiz. İyi öğretmeliyiz ki, çocuklarımız geleceklerine, ülkemize sahip çıksınlar" dedi. 
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER