Mektebim Okulları Çanakkale'de açılıyor!

11.01.2018         

Çok kısa sürede onlarca şubeye ulaşan Mektebim Okulları, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Çanakkale'de de faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Çanakkale?deki kurucuları farklı olsa da Mektebim Okulları'nın kurucusu Ümit Kalko ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar kentte tedirginlik yarattı!

 Mektebim Okulları, geçtiğimiz yaz döneminde Çanakkale Belediyesi protokolü ile 30 yıllığına kiraladığı alanda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim vermeye başlayacak. Temmuz ayında Silivri Spor Kulübü Başkanlığı da yapan Ümit Kalko tarafından kurulan Mektebim Okulları, tanıtım çalışmalarını hızlandırdı. Kısa sürede çoğalan ve onlarca şubeye ulaşan Mektebim Okulları ile ilgili kurucusu Ümit Kalko’nun ünü ise Çanakkale’de tedirgin edecek düzeyde. En son Silivrispor Başkanlığı yapan Ümit Kalko, Temmuz ayında yapılan kongrede ibra edilmedi. Kongrede yuhalanan Kalko, “Burada özellikle bu kulübe bir yıldır emek veren bir başkan olarak, ibra etmediğiniz için duyduğum kırgınlığı dile getirmek istiyorum” demişti.

 
Sancak Group ve Suudi yakınlığı 
Evrensel Gazetesi’nden Alper Kaya, geçen yıl mayıs ayındaki haberinde Kalko’nun Suudi işadamları ile yakınlığı ve aralarında Kanal 24’ün de bulunduğu, başında AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ethem Sancak’ın olduğu Sancak Group ile ilişkisine değinmişti. Kaya haberinde; “Silivrispor’da sezon başında başkanlığa, bir okul zincirinin müdürü olan Ümit Kalko seçilmişti. Bu okul zincirini yakın dönemde Sancak Group ve Suudi işadamları ile yaptıkları ortaklıkla hatırlıyoruz: Mektebim Okulları. Mektebim, çok kısa sürede 20’yi aşkın şubeye ulaşarak 30’lu yaşlarının sonlarındaki genç idareci Ümit Kalko’nun sükseli bir yatırımı olarak göze çarpmıştı. Son olarak kapatılan ‘FETÖ’ okullarına talip olan genç işadamı ‘Bu okullar aslında milletin ve devlet ile işbirliği içinde o okulları millete tekrar kazandıralım’ demecini vermişti. Ümit Kalko’nun kariyer hikayesi, bildik. Sirkeci’de bir tezgahta çikolata satarak iş hayatına atılan genç işadamı, kısa sürede kariyer basamaklarını ve yatırım hamlelerini birer birer tırmanarak şimdi yılda sekiz şubenin açıldığı bir okul zincirinin tepesinde, her ne kadar koltuğu Suudi işadamlarıyla paylaşsa da, oturuyor” ifadelerine yer vermişti.
 
Ümit Kalko’nun unutmak istediği saldırı ne? 
Evrensel’de yayınlanan haberde; Ancak bu tepeye yükseliş esnasında, muhtemelen Kalko’nun unutmayı çok isteyeceği bir olay var. Günler 8 Eylül 2007’yi gösteriyor. Ümit Kalko o zamanlar daha bir genç. Ümit Açıköğretim Dershanesi isimli bir dershanesi var. İstanbul Üniversitesi İşletme Kampüsü önünde, başka bir dershanenin reklam broşürünü dağıtan gençlere iddialara göre bilerek arabasını üzerlerine sürüyor; bu gençlerden Deniz Toprak ise bacağını kaybediyor. Atanamadığı için harçlığını çıkarmak için broşür dağıtan öğretmen Deniz Toprak’a ve nezaketindeki arkadaşlarına ise, Avcılar Ülkü Ocakları reisi saldırıp silah gösteriyor. Hikayenin devamı yok! Yani, var ama yok. Haberlere göre, Ümit Kalko ‘Kasten adam yaralamak’ suçundan dolayı savcılık tarafından tutuklanıyor. Ne zaman cezasını çekti, ne zaman çıktı; 2011 yılında Mektebim’i kurduğu süreye dek geçen dört yılda ne yaptı? Hepsi havada kalıyor.
 
“Bu kötü ün Çanakkale’ye yakışmayacak!”
Söz konusu olaylar ve ilişkiler zincirinin bir halkasının Çanakkale’de olacak olması, kentin demokrat, barış yanlısı iklimine pek uymayacak gibi duruyor. Zira, bu ünün bir yansıması olarak Çanakkaleliler, sakin ve huzurlu yaşamlarının bozulmasından endişe ediyorlar. Durum hakkında bilgisi olan vatandaşlar, “Bu kötü ün Çanakkale’ye yakışmayacak” yorumu yaptılar. 
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER