Meteoroloji'den korkulan kuraklık haritası

18.01.2021         

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye 2020 yılı kuraklık haritası yayınlandı. Harita korkutucu gerçeği gözler önüne serdi Çanakkale'nin de içinde yer aldığı değerlendirmede şiddetli kuraklık yaşandığı görüldü.

2019 yılı yaz aylarında başlayan kuraklık sonbahar ve kış ayları boyunca devam etti. Yaşanan kuraklığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2020 yılı kuraklık haritalarında gözler önüne serdi. Müdürlük tarafından yayınlanan Aralık ayı haritası ile birlikte 2020 yılının 12 aylık, 3, 6 ve 9 aylık meteorolojik kuraklık analiz haritalarını yayınlandı. Yüzde 80`in üzerinde kuraklığın görüldüğü SPI metoduna göre son 3 aylık haritada Güney Marmara ve İç Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinin önemli bir bölümü `olağanüstü kurak`, `çok şiddetli kurak` ve `şiddetli kurak` olarak gösteriliyor. PNI metoduna göre olan haritada aralık ayında Kırklareli, İzmir, Antalya, Adıyaman ve çevresi, Van, Iğdır ve Sinop`un belirli bölgeleri haricindeki yüzde 80`in üzerindeki tüm bölgelerde `şiddetli kurak` ibaresi yer alıyor. Çanakkale de Şiddetli Kuraklık görülen illerin arasında geliyor.
 
Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, Çanakkale`nin tek içme ve su kaynağı Atikhisar Barajı`nda yüzde 20`nini altında su kaldığı belirtilmiş, kuraklık tehlikesine karşı çalışmalar başlatılmıştı. Yaşanan kuraklık nedeniyle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, DSİ Balıkesir Bölge Müdürlüğünü ziyaret etmiş, belediye olarak alınmasını istedikleri önlemleri yetkilileri iletmişti. Ülgür Gökhan özellikle Çanakkale`nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı`ndan tarımsal sulama yapılmasının durdurulmasını istemiş, tarımsal sulama için çevre barajlardan sağlanmasını önermişti. Ayrıca Umurbey Barajından çekilecek bir hattın Atık Su Arıtma tesisine ulaştırılmasını da istemişti. Yaşanan kuraklık nedeniyle Belediye Encümenleri, su tasarrufuna yönelik bir dizi yasak kararı almıştı. Buna göre; il merkezinde hortumla bahçe sulamak, dükkan ve işyeri yıkamak, otomobil yıkamak gibi birçok yasak uygulamaya konulmuştu.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER