Milletvekili Ceylan "Altıncı şirkete söz mü verildi?"

13.02.2020         

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kirazlı'da yapılmak istenen siyanürlü maden işletmesi şirketi Doğu Biga Madencilik sözcüsünün "Tekrar çalışmayı arzu ediyoruz, bunu şirketimizin taahhüdü olarak ilan ediyoruz" sözlerini meclis gündemine taşıdı. Ceylan, "Bu şirkete bir söz mü verilmiştir? Şirket bu cesareti nereden bulmaktadır?" şeklinde soru yöneltti.

 Kanadalı Alamos Gold’un Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş’nin Atikhisar’daki siyanürlü altın işletmesi 13 Ekim’de dolmuş, işletme ruhsatı yenilenmemişti. 13 Ekim 2019 tarihi itibari ile faaliyetleri durdurulan şirket yetkilileri açıklama yapmış ve açıklamada, ruhsatın yenilemesini engelleyecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığına dair bir rapor tutulduğu,  sonraki sürecin sadece idari bir süreç olduğu ifade edilmişti. Yetkililer son olarak yaptıkları açıklamada,  yeniden çalışmayı arzu ettiklerini, bunu şirketin taahhüdü olarak ilan ettiklerini belirtmişlerdi. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan şirket yetkililerinin sözlerini meclis gündemine taşıdı. Şirkete söz mü verildiğini soran Milletvekili Ceylan, “Şirket bu cesareti nereden bulmaktadır?” dedi. Termik santraller başta olmak üzere, altın madenlerinin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları defalarca gündeme getirdiklerini ifade eden Milletvekili Ceylan, “Uyarılarımız dikkate alınmadı ve termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini içeren yasa Ak Parti oylarıyla Meclisten geçti” dedi. 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kirazlı Altın Madeni ile ilgili olarak kamuoyunda oluşan tepkinin ardından, şirket yetkilisinin, “Tekrar çalışmayı arzu ediyoruz, bunu şirketimizin taahhüdü olarak ilan ediyoruz” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Bu şirkete bir söz mü verilmiştir? Şirket bu cesareti nereden bulmaktadır?” diye sordu. Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, Çanakkale Kirazlı bölgesinde siyanürle altın işletmeciliği yapmak isteyen firmanın ruhsatının iptali sonrası yaşanan gelişmeleri gündeme getirdi. Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, termik santraller başta olmak üzere, altın madenlerinin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları defalarca gündeme getirdiklerini ifade ederek, “Uyarılarımız dikkate alınmadı ve termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini içeren yasa Ak Parti oylarıyla Meclisten geçti” diye konuştu. Cumhurbaşkanı’nın “Çünkü bir tarafta halkım var, bir tarafta da buradaki sermaye var, kusura bakmasınlar” şeklindeki sözleriyle Meclisin aldığı erteleme kararını vetosu sonrası yapılması gereken işlemler olduğunu hatırlatan Özgür Ceylan, “Bu kapsamda, baca arıtma gazı filtre emisyon ölçüm sistemi gibi kriterleri karşılamayan kaç termik santral hakkında çevre mevzuatı gereği kaç liralık idari para cezası kesilmiş ve kaçı hakkında kapatma kararı verilmiştir?” diye sordu.
 
“Bu şirketler cesareti nerden alıyor?”
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan konuşmasında, Kirazlı’da siyanürle altın işletmeciliği yapan ve bu amaçla binlerce ağacı katleden Alamos Gold Firmasına ait ruhsatın süresinin kamuoyu tepkisi nedeniyle uzatılmadığını hatırlatarak, şirket yetkilisinin alınan kararla çelişen ifadelerine yer verdi. Özgür Ceylan, şirket yetkilisinin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “En kısa sürede bir araya gelerek tekrar çalışmayı arzu ediyoruz, bunu şirketimizin taahhüdü olarak ilan ediyoruz” diye konuştuğunu belirterek, “Bu şirkete bir söz mü verilmiştir? Şirket bu cesareti nereden bulmaktadır?” diye sordu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin Türkiye’nin kazan dairesi yapılmasına sebep olacak her türlü girişimin önüne geçmeye hazır olduklarını belirterek, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER