Muhtarlardan Gökhan’a destek ziyareti

30.12.2016         

Çanakkale Merkez muhtarları Belediye Başkanı Ülgür Gökhan`a destek vermek amacı ile ziyaret gerçekleştirdi. Muhtarlar Gökhan`a `yanındayız` mesajı verdiler.

 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yönelik kamuoyunda yürütülen karalama kampanyalarına karşı, Çanakkale merkez muhtarları, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanında olduklarını göstermek amacı ile ziyarette bulundular. Muhtarların Belediye Başkanı Ülgür Gökhan`ın makam odasında gerçekleştirdiği ziyarete; İsmetpaşa Mahalle Muhtarı, Barbaros Mahalle Muhtarı, Esenler Mahalle Muhtarı, Fevzipaşa Mahalle Muhtarı, Namık Kemal Mahalle Muhtarı ve Cevatpaşa Mahalle Muhtarı katıldı. Muhtarlar adına konuşan İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Özkan Vural Türkiye`nin şartlarının kötü oluşunu ve bu sebeple Çanakkale halkı olarak huzura ihtiyaç olduğundan söz ederek; "Bazı olumsuz söylemler siz siyasileri etkilediği gibi vatandaşları da etkilemekte. Biz Çanakkale muhtarları olarak kentimizde huzurun devam etmesini istiyoruz. Bu söylemler gerçekten bizleri yıpratıyor. Bizleri çalışma şevkinden de almaya başladı. Çünkü biz vatandaşa yakın olmamızdan dolayı sürekli bu tepkileri biz maruz kalıyoruz.  Vatandaşlar, siyasiler hakkında topluma yakın olan bizlerden bilgi alıyorlar, muhatap oluyorlar. Dediğimiz gibi biz kentimizde huzur istiyoruz, huzurun bozulmasını istemiyoruz. Size karşı yapılan bu haksız söylemlerde gerçekten üzülerek karşılıyoruz. Olmamasını da diliyoruz. Onun için Çanakkale Merkez muhtarları olarak sizin yanınızda olduğumuzu, size bu konuda destek verdiğimizi, bu konunun yaşanmaması gerektiğini belirterek yanınızda olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz." dedi. Muhtarların gerçekleştirdiği destek ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gökhan; "15 yılda da Allah`a şükür bize güvenen insanların ya da beraber çalıştığımız sizin gibi muhtarların ve halkın yüzünü kara çıkarır hiçbir şey yapmadık. Hiç kimse bize hırsız, yolsuz, sapık diyemez. Bu bizim için en önemli değerdir. Dolayısıyla siyasi konulardaki söylemlerimizi çarpıtarak, özünden değiştirerek bunları beni karalama noktasında olacak şekilde ortaya atılması öncelikle bir hak konusu, benim hakkımın yendiği konusu olarak algılıyorum. İftira noktasında aslı astarı olmayan konuların sanki varmış gibi ilişkilendirilmesi son derece yakışıksızdır. Hükümetin hiç bir icraatına yönelik bir karşıtlığım eleştirim olmamıştır. Yani yerel yönetimler ile ilgili hükümetin, bakanlığın, valiliğin her bir kurumla yasalar çerçevesinde olduktan sonra hiç bir eylemine karşı söylemin olamaz, olmamıştır." dedi. 

Gökhan`dan kayyum açıklaması

İfadelerindeki çarpıtılan kelimenin `kayyum` olduğunu belirten Belediye Başkanı, yasada kayyum kelimesi geçmediğini ve kayyum kelimesinin acziyeti ifade ettiğini dile getirdi. Gökhan yaptığı konuşmada; "Nitekim yasanın içerisinde kayyum sözü geçmemektedir. Kayyum sözcüğüne Adalet ve Kalkınma Partili Sayın Bakan Nurettin Canikli de karşı çıkmıştır, basında yeri vardır. Çünkü yerel yönetimlere kayyum adı altında bir atama yapılması asla hoş görülemez. Ama belediye başkan vekili atamaları, belediye başkanı görevden alındıktan sonra yapılan atamalar ve meclisin içinde olamadığı takdirde meclis de görevden alındıysa bir memurun atanması yasanın kendi içinde vardır. Dolayısıyla bizim eleştirimiz belediye başkan vekilinin atanmasına ya da oradaki bir belediye başkanının görevden alınmasına değil; o yargının işi bizim işimiz değil ama buraya görevlendirilecek kişilerin adının kayyum olmasına itirazımız var. Çünkü kayyum bir acziyeti ifade eder. Yani o yöre insanının acziyetinden dolayı kayyum atanmış ifadesinde bulunur. Acze düşmüş şirkete kayyum atanır ama bir kent acze düşmez. Belediye başkanı bunu becerememişse orada bir kentli, bir meclis üyesi görevlendirilebilir." dedi. Hükümetin yaptığı bir görevlendirmeye ve tasarrufa eleştiride bulunmadığını belirten Gökhan; "Gereğinde onu da yaparım ama şu andaki durum o değil." dedi.  "Kayyum ifadesine karşı tepkimi PKK söylemi ile paralellik arz ettiğini nitelemek son derece insafsızlıktır." diyen Gökhan; "O bakımdan savunmamızı yapıyoruz. Danıştay’a itirazımızı yapacağız. Danıştay kabul etmezse yargılanabiliriz de. Ben her zaman aklanmaktan yanayımdır. Ama bu iftirayı atanlar noktasında da kamuoyunun iyi anlaması için de bunları anlatıyorum. Bu bağlamda zorlayarak, bir müfettişin raporuna ve iddialarına dayanarak bir soruşturma açılmasını da haksız yere yapılan ithamların da gerçekmiş gibi yayınlanmasına da son derece tepkiliyim." şeklinde konuştu.
 
"Aklanacağıma kesinlikle inanıyorum"
Kendisi hakkında çıkan soruşturma kararı hakkında; "Sonuçta haklıyım, haklılığımın ortaya çıkacağını ve aklanacağıma da kesinlikle inanıyorum" diyen Başkan Gökhan Çanakkale`de algı operasyonlarının devam ettiğini belirterek kendisini ve düşüncelerini Çanakkale`de herkesin bildiğini dile getirdi. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri`nde gerçekleşen HDP`nin toplantısında Atatürk fotoğrafının üzerinde afiş bulunması nedeniyle kendisinin eleştirilmesine de değinen Gökhan, isim vermeden bazı medya organlarını eleştirdi. Başkan Gökhan; "Geçen gün yine sosyal tesislerde bir partinin panel afişinin Atatürk resmine gelmesi dolayısıyla sürekli yükleniyorlar, söylüyorlar... Şimdi gerçekten bunlara acıyorum, bunları yapanlara acıyorum. Neden? Çünkü o toplantıda ben yokum. O salon benim iznimle veya bilgimle verilmiş değil ki o salon herkese veriliyor. Orada dikkat etmesi gereken kesim dikkat etmediyse, özen göstermediyse onlar eleştirilmelidir. Nitekim HDP`de özür diledi, yanlış anlaşılmaktan dolayı. Ben gerekli ikazı yaptım. Hala daha ısrarla belli gazeteler var, onlara gazete de demiyorum... Çünkü gazete, basın halkı doğru bilgilendirmesi gereken bir kurumdur. Bunlar halkı yalanla dolduruyorlar, iftirayla dolduruyorlar. Kafalarını karıştırıyorlar, doğru olmayan şeyleri söylüyorlar." şeklinde konuştu.
 
"Bunun da adına abesle iştigal denir"
"Atatürkçülüğümüz sorgulanamaz" diyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye`nin bölünmez bütünlüğündeki tutumunun da sorgulanamayacağını ifade etti. PKK ile veya herhangi bir terör örgütüyle yandaşlıkla suçlanması kadar komik bir şey olamayacağını dile getiren Başkan Gökhan, konuşmasının devamında; "Başkaları da zamanında kötü dedikleri terör örgütleriyle de beraberdi. Onları da unutmayacağız. Biri kendi üzerindeki kusuru bir başkasının üzerine çirkef atarak kapatmaya çalışması son derece yakışıksızdır. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Biz onun için namazımızı doğru düzgün kılmaya devam edeceğiz. Bizim namaz kılma sistemimiz bu; demokrasi, insan hakları, hak, hukuk, özgürlükler ve dürüstlük üzerine bu felsefemiz devam edecek. 15 yıl bu söylediklerim dışında hiçbir şey yapmadım. Kimse de suçlayamaz. Bulamadılar, bulamadılar buradan bir şey bulmaya çalışıyorlar. Bunun da adına abesle iştigal denir. Açık ve net. Oradaki görevlendirmeyle ilgili hiç bir yerde, hiç bir eleştirim yoktur. Zorlama ile bir yerlere yazmışlar. Varsayım... Ben de diyorum ki belge getir kardeşim, söylemim yok. Ama kayyum sözcüğüne elbette ki karşıyım. Belediyeye kayyum atanamaz, başkan vekili atanır. Kavramları birbirine karıştırmamamız lazım. Bunları yüksek sesle söylemek lazım. Muhtarlar olarak bunları sizlerin bilmeniz lazım. Çünkü vatandaş size geldiğinde her şeyi açık ve net konuşmak lazım. Biz konuşmaktan çekinmiyoruz." ifadelerini söyledi. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun