Mutan "Önümüzdeki hafta ısınma turlarına çıkıyorum"

13.09.2018         

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, basın mensupları ile aylık olağan toplantısında bir araya geldi. Başkan Mutan, atık kapasitesi yükseltme çalışmalarının bazı bürokratlar tarafında engellendiğini söyledi. Çevre kirliliği, yeni hastane poliklinik yolu gibi konularda eleştirilerde bulunan Mutan, yerel seçimlerde aday olup olmayacağı sorusuna ise; "Önümüzdeki hafta ısınma turlarına çıkacağız, göreceğiz" şeklinde cevap verdi. Mutan, adaylık için 'ön seçim' talebini ise yineledi.

 Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, aylık olağan toplantısını dün, Kepez Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. İlk gündeminde, ‘Kepez Belediyesi boğaza atık bırakıyor’ şeklindeki haberleri eleştiren Başkan Mutan,  İller Bankası kanalıyla yapılan 25 bin nüfuslu atık projesinin, kent nüfusunun hastane ile birlikte 40-45 bini bulması sebebi ile başlatılan SUKAP, (su ve kanal projesi)’nin nihayete ereceğini belirtti. Kriz sebebi ile müteahhitlerin zor durumda olduğunu ve İller Bankası’nın konudan haberdar olduğu bilgisini paylaşan Mutan, gecikme sebebinin geçmiş dönemdeki bazı bürokratların engellemeleri olduğunu söyledi. Projenin iki yıl önce bitmesi gerektiğini, ancak; gecikmenin engellemeler sebebi ile yaşandığını ifade eden Mutan; “Neden beni 2 yıl geciktirenlerden hesap sormuyorsunuz” dedi. Mutan, İŞKUR mevsimlik işçi istihdamından yararlanmak için başvuru yaptıklarını, ancak hiç işçi verilmediğini belirterek; “20’şer tane AKP’li belediyelere verdiniz, 5 kişi de bize verseydiniz” dedi. Daha önceki toplantıda basın mensuplarının sorusu üzerine merkez adaylığı için vites büyüttüğünü belirterek, ‘yakışırım, yaparım’ ifadelerini kullanan Mutan, ifadelerini yineledi. Mutan; “Önümüzdeki haftada bu konuyla ilgili antrenman kısmına çıkıyorum. İzleyeceğiz ve hep birlikte göreceğiz” dedi. Mutan, bir basın mensubunun kendisinin CHP’den aday olamazsa İyi Parti’den aday olup olmayacağı sorusuna ise, İyi Parti’den aday olma gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ayrıca kendisinin sol bir gelenekten geldiği açıklamasında bulundu.  ‘Kepez Belediyesi Boğaz’a atık veriyor’ haberlerine tepki gösteren Mutan;  “Konuyla ilgili ben gazeteyi aradım ve neden konuyla ilgili bizden görüş almadıklarını sordum. Bizim atık arıtma projesi İller Bankası kanalıyla yapılan 25 bin nüfuslu bir atık arıtmaydı. Kepez’de son 10 yılda ciddi bir nüfus artışı ile 30 binlere dayanan bir nüfus var. İşin gerçeği özellikle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin gelmesi ile birlikte, gün içinde 10-15 bin arası bir insan sirkülasyonu var. Hesap ettiğimizde gün içinde nüfusumuz 40-45 bini buluyor. Biz, bu öngörü ile şu an yapımı sürmekte olan SUKAP, (su ve kanal projesi) kapsamında yüzde 50 hibe ile İller Bankası tarafından bizim kanalizasyon ve su hatlarının belirli bölgelerde ek yağmur suyu ve kanal projelendirmesi yapıldı. Nihayete de erme noktasında. Bugün yarın atık arıtmanın ikinci etap 25 binlik kapasitesinin devreye her an alınabileceği noktadayız. Şunu belirtmek istiyorum, özellikle kriz sebebi ile devlete taahhütlü iş yapan müteahhitler ciddi sıkıntılara girdiler. Özellikle bizim atık arıtmamız da malzemeler döviz ile yurt dışından geliyor” dedi.

  
“Neden beni 2 yıl geciktirenlerden hesap sormuyorsunuz?” 
Projenin önceki dönem AKP’li bir Milletvekilinin engellemeleri sebebi ile 2 yıl gecikmeye uğradığını dile getiren Mutan; “Altını çizmek istediğim konu, ‘neden gecikti?’ Bu konuda, Çevre Şehirciliğin, İller Bankası Bölge Müdürlüğü’nün bilgisi var. İller Bankası Bölge Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bölge Müdürlüğü bu konu ile temastalar. Gerekli yazışmalar yapılıyor. Bizi geciktirenleri söyleyeyim mi? Bundan önceki dönemde AKP’li bir Milletvekilinin bir buçuk-iki yıl geciktirdiğini söyleyeyim mi? 2 yıl önce bitecek olan bu yatırım bir takım engellemeler ile yavaşladı. Sayın Bülent Turan, ‘ihtiyaç var mı?’ diye sordu ‘evet’ dedim. Sayın Bülent Turan yardımcı oldu ve harekete geçti. Neden beni 2 yıl geciktirenlerden hesap sormuyorsunuz. Şu anda arıtmanın yanındaki bir alanı kamulaştırmak için ilgili prosedürü başlattık. Gene maalesef ilin bürokratları engelleyici oldu. Hangileri mi? En’leri.  Yaşamın bir gerçeği var. Bu atıklar arıtılacak, bu kapasite artacak. Kepez’i neden engelliyorsunuz? Kepez benim babamın malı değil.  Ama bu ülkenin bir yerleşim alanı ve burada da insanlar yaşıyor. Üçüncü etapla ilgili gerekli girişimleri yaptık. Yarın, Hamideye’de olduğunda bu nüfus 80-90 binleri bulacak ve belki de 4’üncü etaba gideceğiz. Bizim üçüncü etabımızın önünü kesmeyin. Gerekli kolaylıkları sağlayın. Ayıp, yazık yapmayın. Günah işlemeyin. Kepez’in önünü açın. Biz gereğini yapıyoruz. Bizi geciktirdiler. Gecikmenin altında biz yokuz” dedi.
  
“Yine ‘En’ bürokratlar poliklinik yolunu kapattılar”
Yine Devlet Hastanesi’nde polikliniklere açılan yolun, birilerinin talimatı ile kapatıldığını ifade eden Mutan;  “Devlet Hastanesi’nde doğru bir iş yaptılar. Polikliniklerin olduğu tarafa yol yaptılar. Ancak ertesi gün betonla kapattılar. Neden? Orada iki tane eczacı bir tane medikalci için. Yazık. Şu anda halk otobüsleri kavşakta adam indiriyor. Yarın öbür gün bir kaza olursa sorumlusu oradaki duvarı kapatanlardır. Onlar kim mi? En bürokratlar. Bunu üçüncü etapla ilgili de söylüyorum. Bunun gecikmesinin, sorumluluğu bizimle alakalı değil. Ancak engelleniyoruz. Yapmayın, yapmayın, yapmayın” dedi. 
 
“İŞKUR, işçi başvurumuza cevap vermedi”
Çevre konusunda yapılan bazı çalışmaların siyasi amaçlı olduğunu belirterek eleştirilerde bulunan Mutan; “Burada iki eleştirim olacak. Birincisi geçici mevsimlik işçilerin İŞKUR kanalı ile ödemesi devlet tarafından yapılmakta olan işçi tahsili söz konusuydu. Bizde işçi talebinde bulunduk. Ancak bize işçi vermediler. Maalesef çöple yaşamayı bilmeyen bir toplum var. Bu sadece Kepez ya da Çanakkale ile alakalı değil. Türkiye’nin her yerinde aynı. Yurt dışından gelen yabacı insanlar ‘yazık’ diyerek çöp topluyorlar. Türkiye’nin en büyük sorununun bu olduğunu söylüyorlar. 20’şer tane AKP’li belediyelere verdiniz 5 kişi de bize verseydiniz. Çöple ilgili belediye olarak farklı şekilde mesaj vermeye çalışıyoruz. AKP Gençlik Kolları tarafından Kepez piknik alanında temizlik yapıldı. Bu siyasi propagandaya dönecekse orada durun derim. Değilse, çıkıp her gün temizleyeceksiniz.  Ya da hazine parasını verecek işçi tutacak kıyılarını temizleyecek. Kıyı ve deniz onların. Artı Akasya Piknik Alanı’nda izole bir yer oluşturdum ancak para vermek istemiyorlar. Yaklaşık 5-6 yılda 10 lira verilecek bir para ve meclis kararı ile alınmış bir karar. O zaman emek harcayan temizliğini kendisi yapacak. Bir kitap yazmayı düşünüyorum. Kitabın adı da ‘bir maruzatım var’ olacak. Vatandaş kapımızı çalıyor ve bir maruzatım var diyor. Benimde bundan sonra halka bir maruzatım olacak. Çöpünü sokağa atmayacak içtiklerinin şişesini yerde kırmayacak. Böyle bir maruzatım var. Yurttaşlık duyarlılığı olacak” dedi.
 
“Hep birlikte göreceğiz”
Yerel seçimlerde merkez adaylığı konusunda daha önce sorulan soru üzerine ‘vites büyüttüm’  açıklamasında bulunan Mutan; “Yerel seçimlerde Merkez adaylığı konusunda soru üzerine ‘yapamaz mıyım, beceremez miyim, yakışmaz mıyım?’ demiştim. ‘Yaparım beceririm, yakışırımda. Maça girer, maçıda alırım, vites büyüttüm’ demiştim. Siyaset böyle bir şey zaten.  Önümüzdeki haftada bu konuyla ilgili antrenman kısmına çıkıyorum. İzleyeceğiz ve hep birlikte göreceğiz” dedi.  
 
“İnatla bu seçimde de ön seçim istiyorum”
Daha önce Milletvekili adaylığının Genel Merkez tarafından kabul görmediğini, Çanakkale Belediyesi adaylığının CHP’de olmaması durumunda İyi Parti’den aday olup olmayacağı ve kendisinin merkez sağ bir siyasetten geldiği şeklindeki yorumlarına cevap veren Mutan; “ Milletvekilliği adaylık meselesinde Genel Başkan ‘girmeyeceksiniz’ dedi. İstediğimiz şartlarda olmayınca girmedik. Ben, hep ön seçim istedim. Ön seçim olmadan yok. Genel Merkez bana, ‘gel birinci sıradan aday ol’ dese dahi ön seçim olmadan yok. İnatla bu seçimde de ön seçim istiyorum. İyi Partiden aday olmak gibi bir şey yok. Sayın Meral Akşener geldiğinde o zaman nezaketen ‘hoş geldiniz’ demeye gittim. O dönemde aklımda kalan Meral Hanımefendinin söylediği bir cümle var. Kendisi, ‘sen sen ol, kadın düşman edinme’ dedi. Buda aklımda kaldı.  Ben sokaktan, ‘sol’dan geliyorum. 12 Eylül öncesi sokak hareketlerinin olduğu, gençlik hareketlerinden gelen biriyim. Merkez sağdan ya da sağdan gelen birisi değilim” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

İKİ ACI KAYIP..
10.07.2019    691