Nalbant: "Çanakkale kalorifer kazanı olmamalı"

09.01.2017         

Ocak ayının düzenlenen son İl Genel Meclisi Toplantısı`nda gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan İl Genel Meclisi CHP üyesi Hicri Nalbant Çırpılar Termik Santrali`ne değindi. Vali`yi ve milletvekillerini göreve çağıran Nalbant; `Burası kalorifer kazanı olmamalı` dedi.

 İl Özel İdare kapsamında yapılan İl Genel Meclisi Toplantıları Ocak ayı oturumu geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantı ile son buldu. Gündem dışı konular kapsamında söz alan İl Genel Meclisi CHP üyesi Hicri Nalbant Çırpılar termik santrali konusuna değindi. Çırpılar termik santrali ile ilgili 11 Ocak`ta inceleme değerlendirme kurulu toplantısı yapılacağını söyleyen Nalbant; "Geçtiğimiz dönemde de inceleme değerlendirme kurulu toplantısı yapıldı ancak o zaman biz itiraz etmiştik. İnceleme değerlendirme kurulu toplantısı yapılabilmesi ve olumlu ÇED alınabilmesi için ilgili kurumların tümünden olumlu görüş alınması lazım. Bilindiği gibi burada bu santralin kurulacağı bölgede İl Özel İdare`nin sulama tesisi var. Ayrıca santralin  kurulacağı alan içerisinde sulu alanlar var, bu alanların tarım dışına çıkarılması için Çanakkale Toprak Koruma Kurulu`ndan da olumlu karar çıkması gerekiyor. Bu karar çıkmadan inceleme değerlendirme kurulu toplantısının yapılmaması gerekiyor" dedi. Karar çıkmadan inceleme değerlendirme toplantısında değerlendirilmek için denenmeye çalıştığını ifade eden Nalbant, bu konu için Toprak Koruma Kurulu`ndan olumlu karar çıkmadığını ve sonrasında iki kez daha aynı konunun denendiğini ve Toprak Koruma Kurulu`nun idari ve siyasi baskı altında kaldığını dile getirdi. Nalbant; "7 Aralık günü şirket tekrar gündeme getirdi. 7 Aralık günü  de Toprak Koruma Kurulu`ndan olumlu karar çıkmadı. Bu konu yeniden Toprak Koruma Kurulu`na üçüncü kez getiriliyor. Hiç bir şey değiştirilmeden bir daha getiriliyor. Kurul 9 kişiden oluşuyor. Bu 9 kişinin büyük kısmı devlet memuru, kurumun başı da Vali. kurum çoğu zaman siyasi baskı altında kalıyor. İdari baskı altında kaldığı günleri de ben biliyorum. Hem idari hem siyasi baskı altında kararlar veriyor. Kararlarla da ilgili de Ziraat Mühendisleri Odası olarak yargıya defalarca başvurduk. Bir çoğu da iptal edildi. Kurulu bu şekilde baskı altına alıp karar çıkarmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu konuda ben Sayın Valimizi göreve çağırıyorum. Bundan sonra her ay kurul toplantısı yapılacak. Her ay bu konu gündeme gelmemeli, bu işin bir sonu olmalı." dedi. 

 
"Valiye de, milletvekillerine de görev düşüyor"
Konuşmasının devamında termik santrallerin ihtiyaç fazlası olduğunu ifade eden Nalbant Çanakkale`nin dört milletvekilini ve Vali Orhan Tavlı`yı göreve çağırdı. Nalbant meclsi kürsüsünde gerçekleştirdiği konuşmada şu ifadeleri kullandı; "Bu bölgeye termik santral kurulmamalı. Çünkü Çanakkale`nin anlık ihtiyacı 280 megawat. 307 megawatlık Çan santrali bile Çanakkale`nin ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte. Ama şu anda kömürle çalışan kurulu gücümüzü 2 bin megawatın üzerinde. Kurulması planlanan santral sayısı 18, kapasitesi de 16 bin megawat, bu işin içerisinde Yenice santrali de yok. Sürekli termik santral kura kura bu bölgeyi kalorifer kazanı haline getiriyoruz. Böyle bir santrale ihtiyacımız yok. Burası kalorifer kazanı olmamalı. Burada sayın Valiye de, milletvekillerine de görev düşüyor. Yenice`nin 65 muhtarı buraya santral yapılmasın diye Cumhurbaşkanlığı`na, Tarım Bakanlığı`na, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na dilekçe iletti. Hal böyle olunca termik santral şirketi Ankara’daki İDK toplantısında milletvekilleri de var iken şirket,  buradan giden arkadaşların üzerine saldırdı. Çırpılar Köyü`ne halkı bilgilendirme toplantısına gitmiştik... Sözü geçen şirket herkesin göreceği şekilde oradakilere göz dağı vermeye çalışarak efelik yapmaya kalktı. İl Özel İdareye düşen, İl Genel Meclisi`ne düşen çok önemli bir görev var. Biliyorsunuz bizim burada bir yatırımımız var. Yatırımın bir bölümü gerçekleşmiş durumda. 600 bin liralık yatırım yapıldı, 1 milyonluk daha yatırım gerekiyor. Bu termikçi şirkete, bu efelenen şirkete meydanı bırakmamak için bir an önce bu projenin tamamlanması gerekiyor. Bir an önce borçlanma yapılmalı. Ne edelim yapalım en kısa zamanda geri kalan bölümünü tamamlayalım, bu konu kapansın. Kömürlü termik santral lafı kimse etmesin, yeter artık diyorum." dedi. 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Atikhisar kan ağlıyor
22.04.2018    1118
Kentin çehresi değişiyor..
20.04.2018    480
"Buyrun hodri meydan"
19.04.2018    470