Ne iş?

30.04.2015         tsavas@comu.edu.trHerkes bir arada durmanın yapıyı ne denli güçlü kılacağından dem vurur. Herkes bölünmenin ne denli zararlı olduğunu söyler. Herkes solcuların üreme şekliyle dalga geçer:
Bölünerek!
Ancak bölünmek ve bölmek için elinden geleni ardına koymaz.
Anlamak na mümkün!
Söyler misiniz, emek sermaye çelişkisi temelinde siyasetini örüp mücadele eden sendikalar neden bölünürler?
Elbette ki siyaseten seçilmiş yönetimle ters düşebilirsiniz. Elbette ki yalnızca siyaseten değil, teknik olarak da yürütmeyi eleştirebilirsiniz. Ve bir sonraki seçimlerde yürütmeyi değiştirmek için canla başla mücadele edebilirsiniz, etmelisiniz.
Ama kardeşim, emek temelli mücadelede farklı bir örgütlenmeye gidecek denli nasıl bir ayrım vardır?
Siz anlıyor musunuz? Ben anlamıyorum.
Üstelik daha sonra, siyasetini sizinle aynı eksende ören, içinden doğduğunuz bir örgütü baş düşman ilan edip çalışmalarını baltalamak için elinizden geleni yapacaksınız. Yapamazsınız, yapmamalısınız.
Yaparsanız ne olur? Yok edersiniz. Yok olursunuz. Yok oluruz.
Elinizden gelen bu mudur!
Bizleri güçlü kılan bir arada duruşumuzdur. Bir arada duruşumuzu ne denli sıklaştırırsanız o denli güçlü olursunuz.
Emek sermaye çelişkisi ile alakasız, emek mücadelesi ile yakından uzaktan ilgisiz yapay konular nedeniyle ayrılırsanız “kurt kapar”. Kapmak için kapımızın önünde bekliyorlar… Benden söylemesi…
Sendikal mücadele anlamında farklılıklarımızı bir kenara bırakalım. Büyüyelim, her iki anlamda da… Kalabalıklaşalım, kitleleri ardımızdan sürükleyelim.
Kitleselleşelim, bakın önümüzde kimse durabiliyormu!
Bunun güç olduğunu biliyorsunuz; ama değil, kolay, ama gerçek gücümüz. Yaşam güçtür, her iki anlamda da…
Gücünü, geleneğini eğitim emekçilerinin tarihsel mücadelesinden alan bir sendikadan çıkıp gitmek ve geçmişi olmayan, emek mücadelesini zayıflattığından dolayı geleceği de olmayacak olan bir örgütte ne yapılır? Ben bilmiyorum. Bilen varsa beri gelsin!
Evet, emek mücadelesini ihmal eden, emek sermaye çelişkisini unutan, sendika olmaktan çıkan, önceliği farklı siyasetlere veren bir sendikanın başarılı olması mümkün değildir.
Ancak kalıp emek eksenine döndürmek için mücadele etmek yerine bir yerleri bölücülükle suçlayıp, bölünerek yeni bir sendika kuranları tarih bir yerlere not edecektir. Bu notu okuyan torunlarımızın ne diyeceğini sanıyorsunuz?
“Lan, ne aptalmış şu ecdad”

783

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun