Nerede kaldı eski pazarlar?

04.04.2018         

Pazar esnafı, pazarın çoğunlukla boş geçtiğini belirtti. Pazar esnafı, gazetemiz Çanakkale OLAY'a pazarın durumunu değerlendirirken akaryakıt gibi temel ihtiyaçlara gelen zamlara da değindi.

 Vatandaşların yiyecek, giyecek ve ev eşyalarını rahatlıkla bulabildiği halk pazarı, eski günlerini arıyor. Pazarcılar, vatandaşların eskisi gibi pazara ilgi göstermediğini söyledi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a pazarın durumunu değerlendiren pazar esnafları İhsan Canoğlu ve İsmail Atçı vatandaşların alım gücünün düşük olduğu için pazarın yerine market ve AVM’leri tercih ettiklerini söylediler. Pazarın pek içi açıcı olmadığı vurgulayan İhsan Canoğlu; “Pazar, bir Cuma günleri kalabalık oluyor onun dışındaki günler pek iç açıcı geçmiyor. Cuma günleri de vatandaşlar geliyor ama alışveriş yapmıyorlar. Bu da vatandaşın alım gücünün çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Pazarcının en önemli gideri olan akaryakıta gelen zamlar da bu işi etkiliyor. Kredi kartları da bizim işlerimizin kötü gitmesindeki önemli etken. Yani vatandaşlar artık her şeyi kredi kartıyla hallettikleri için pazara uğramaktan çok market ve AVM’leri tercih ediyorlar. Özellikle mahalle bakkallarının önlerine açtıkları meyve sebze tezgahları bizim pazarımızı etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Pazar, her geçen sene biraz daha kötüye gidiyor”

Vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu söyleyen pazarcı İsmail Atçı, akaryakıta gelen zamları da değerlendirerek; “Pazarda bu aralar işler biraz durgun. Akaryakıt gibi pazarcının temel ihtiyacına gelen zamlar, vatandaşı etkilediği kadar bizi de etkiliyor. Vatandaşın alım gücü düşük olduğu için harcamalarını kontrollü bir şekilde yapmaya çalışıyorlar. Geçen senelerde işler böyle değildi. Bu sene, daha bir durgun ve her geçen sene biraz daha kötüye gidiyor” dedi.
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER