O SON KADEH...

01.10.2017         

Sarhoş insanların en büyük problemlerinden biri, sarhoş olduklarını bir türlü kabullenemiyor olmaları. Bu durumu bilim insanları da kanıtlamış durumda: Sarhoş insanlarla beraberken kendinizin de sarhoş olduğunu anlamanız bir hayli güçleşiyor.

 

 
 
Cardiff Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmayla, sarhoşluk üzerinde etrafınızdaki insanların da etkili olduğu ortaya çıkarıldı.
 
Araştırmaya göre, sarhoş olup olmadığımızı değerlendirirken ne kadar içtiğimizi değil, çevremizdeki insanların ne kadar sarhoş veya ayık olduğunu hesaba katıyoruz.
 
Dolayısıyla etrafımızdaki insanlar pek sarhoş değilse, kendimizin sarhoş olduğunu anlamamız kolaylaşıyor.
 
Fakat çevrenizdekiler de bir hayli sarhoşsa, ne kadar içmiş olursanız olsun, sarhoş olduğunuzu bir türlü kabullenemiyorsunuz. Ayık insanların yanında "Artık durmam lazım" diyebiliyorken, sarhoş insanların yanında böyle bir şeyi deme eğiliminiz olmuyor anlayacağınız.
 
Gelelim deneyin detaylarına...
Ortalama yaşı 27 olan tam 1862 kişi üzerinde yapılan deneyde, katılımcıların Cuma akşamı 8`den Cumartesi gece 3`e kadar olan 7 saatlik süreçteki içki içme miktarları kayıt altına alınmış. Gecenin sonunda her katılımcıya, ne kadar sarhoş olduklarına dair bir değerlendirme yapmaları istenmiş. 
 
Verilen cevaplara göre çoğu kişi kendini "Orta derecede sarhoş" olarak görmüş. Fakat aldıkları gerçek alkol seviyeleri, tahminlerinin ya altında, ya da üstünde çıkmış. Yani bir türlü, gerçek alkol seviyelerini tahmin edememişler.
 
İlginç olan durumsa, yaptıkları tahminlerin bulundukları ortamdaki kişilerin sarhoşluk seviyelerine yakın olması. Bu da, sarhoşluk seviyemizi değerlendirirken ne kadar içtiğimizi değil, etraftakilerin ne durumda olduğunu baz aldığımızı kanıtlar nitelikte.
 
Bu araştırma, geçmişte yapılan daha makro ölçekli bir araştırmayla da uyum içerisinde. Geçmişteki araştırmalarda, fazla içme standardının kültürler arasındaki farklılıklara göre değiştiği sonucuna ulaşılmıştı. Çok içki içilen bir kültürdeki insanlar, çevrelerinden etkilenerek otomatik olarak çok içiyorlardı.
 
Bu araştırma da bu durumun mikro düzeydeki kanıtı niteliğinde. Çevrenizdekilerin ne kadar sarhoş olduğuna göre içmeye devam ediyor veya bırakıyorsunuz. Özetle, bir dahaki sefere son bir içki daha söylemeden önce iki kez düşünün. Tabii hala düşünme yetiniz büyük ölçüde bedeninizi terk edip ortama karışmadıysa...
 
(Kaynak: https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-016-3469-z)
 

5078
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER