ÖZGÜRLÜK-MUTLULUK HAKTIR

29.09.2014              Bizim gibi geri almış topluluklarda, hak’lar ya başkaları tarafından, ya da Allah tarafından verilen ödül olarak algılanır. Elde edilen hak ta ne bir alın teri, nede bir gözyaşı vardır, mirasyedi gibi kıymeti bilinmez. Geri alındığında veya kaybolduğunda bi endişe duyulmaz. Adam sende aymazlığı içinde duygusuzluk sergilenir. En basiti grev hakkı tepeden verilmiş, ne bir damla ter, ne bir damla gözyaşı dökmeyen işçi ve sendikanın ne de iş güvencesinin kıymetini bilir. Amelelikten işçiliğe bir türlü geçememiş ülkemizde işçi sendikaları var mı? Yok mu? Belli değil. Genlerde 10 inşaat işçisi anlaşıldığı kadarıyla göz göre göre hayatını kaybetti, bir sendika yetkilisi çıkıp açıklama yapma zahmetinde bulunmadı.
                Mutlulukta tanrı tarafından bahşedilen bir duygu olarak, tanrıya şükür edilir, aslında mutluluğu insan kendisi yaratırsa kıymeti olur.
                Hele özgürlük gözyaşı, alınterinden öte, kanla, acıyla, uğraşla elde edildiğinde vardır, öyle yasalarla, anayasayla verilen özgürlük, özgürlük değildir. Ona beleş özgürlük denir. Bugün varsa yarın yok olur. Elde edilen özgürlük öyle yasalarla geri almaya kimse cesaret edemez. Hatta aklından dahi geçiremez.
                Anayasa’larda belirtilmiş en doğal yaşam özgürlükleri çoğunluk oylarıyla tırpanlanıyor, kimsenin sesi çıkmadığı gibi, bunca hukuk fakültelerinin yetkili-etkili bir öğretim üyesi sesini yükseltme cesareti gösteremiyor.
                Her kesim bir köşeye sıkıştırılmış, baskı, avanta, maaş, rüşveti, dini, siyasi olgular, toplumun üzerinde balyoz gibi etki yaratıp, kimisi beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın eyleminde, bir kısım toplum kin çıkarıyor.
                Sağlık, mevki, şöhret, güzellik geçlik servet yok olduğunda kıymeti anlaşıldığı gibi özgürlükler ve mutluluklardan yoksan yaşamak hiçbir insan ve topluma Allah nasip etmesin, göstermesin. Kurban bayramınız kutlu ve mutlu olsun dilekleriyle, bayram sonrası buluşmak umuduyla.
                Hoşçakalınız.

1259

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    47