ÖZGÜVEN

13.06.2009         mail@canakkaleolay.comBen bu işi başarırım, bu işin üstesinden gelirim diyorsanız, o işi başarırsınız. Eğer pozisyon bulmuş golü yapmanız gerekirken acaba vurursam gol olur mu, kaleci mi tutar, auta mı gider diyorsanız, veya ben buradan vurursam gol olmaz derseniz "Kendinize güveniniz" yok demektir. Topu kaptığınız zaman bir an önce ayağımdan çıkarayım, zira gelip alırlar diye düşünürseniz, aceleden yaptığınız işten bir fayda gelmez. Topu kullanırken ben bu topu sıfıra kadar sürer oradan da orta yapabilirim derseniz, bu topu sürer ortayı yaparsnız. Ama kaleci ile karşı karşıya kalmışsanız, kafa olarak ben bu golü atamam diyorsanız, kalede kaleci olmasa da farketmez. Boş kaleye golü atamazsınız.
Kendine güvenmeyen futbolcu, sorumluluk da almaz. Kaçak güreşir. Saklanır. Kendini yormaz, dolayısıyla az hata yapar, tepki de almaz. Dikkat edin bazı futbolcular vardır. Zannedersiniz ki şeytan tüyü var. Top nereye giderse gitsin, dönüp dolaşıp tekrar onun ayağına gelir. Top önünde kalır. Zira bu futbolcu kendine güvenmektedir ve ISRARCI`dır. Daha önceki yazılarımızda da belirttik. Futbolda Şut`un çok önemli bir unsur olduğunu anlattık. Şut atacak oyuncu kararlı olmalı ve kendine güvenmelidir, cesaretli olmalıdır. ŞUT ATMA SORUMLULUĞUNU YÜKLENMELİDİR? En büyük sorunumuz budur. Bu sorumluluğu futbolcularımız maalesef almamaktadır. Antrenörün, yöneticilerin ve taraftarların en kızdığı şey şut pozisyonuna girip te şut atmamaktır. Unutmamalıdır ki HATALARIN EN BÜYÜĞÜ ŞUT POZİSYONUNA GİRİP DE ŞUT ATMAMAKTIR. Bu da özgüvene dayanmaktadır. Yapılacak işlerin başında futbolculara özgüven aşılamak gelmektedir, buna motivasyon mu dersiniz, moral kondisyon mu dersiniz, ne derseniz deyin.

İnanırmısınız, beceremem diye taç atmayan, taç atan oyuncudan pas almaya gitmeyen, penaltıdan öcü gibi korkan, aman bana top gelmesin, hele dar alanda hiç gelmesin diyen futbolcu kardeşlerimiz var. Bunlar nasıl başarılı olacaktır. Saçım bozulur diye topa kafa vurmayan, dizim döner diye ikili mücadeleye girmeyen oyuncularımız, maalesef taraftarlarını hüsrana uğratmaktadır.

Hadi gelin yeni sezondan itibaren özgüvenimizi kazanalım. Kendimize güvenelim. Unutmayalım "En uzun yollar dahi basit bir adımla başlar."


2164

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun