Oh olsun!

17.12.2014         tsavas@comu.edu.trTRT, geçtiğimiz Pazar günü Cemaate yapılan son polis operasyonlarını “eden bulur” etiketiyle sunmuş. Eden bulur mu? Bulur, bulmaz, ancak demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinde olmayacak şeyler oluyor. Bir devlet intikam almaz!
Operasyon, ilkeli duruş sergileyenlerle ilkesizlerin turnusolu oldu. İlkeler düzleminden bakınca siyasi ya da değer yargısının önemi kalmıyor diyeceğim ama tam da böyle değil sanki. Hep olduğu gibi, yine belli değer yargılarına sahip insanlar daha ziyade yapılanları, kime yapılırsa yapılsın tasvip edilemeyeceğini söylüyor. Bu operasyonlar üzerine yine benzer konuşan diğer bir kısmının ise daha önceki hukuksuzluklarda hiç de öyle davranmadıklarını, konuşmadıklarını biliyoruz.
Bu operasyona sevinenler olmuş mudur? Olmuştur, olmamıştır, ancak bunun kimseye faydasının olmadığını da bilmek gerekir. Adaletin sakatlığı toplumun özürlü olmasına ya da tersi, yani toplumun özürlü olması adaletin sakat olmasına neden olur. Özürlü toplumda bireyin “sağlıklı” olması beklenemez çünkü toplumu hasta eden bireydir. Özürlü toplumda elbette “sağlıklı” bireyler de vardır. Adalet duyguları güçlü, vicdanlı, samimi, doğru sözlü, ilkeli bireyler sakat toplumlarda mağdurları oluştururlar. Kesinlikle başka mağdur yoktur, özürlü toplumda mağdur “sağlıklı düşünen ve davranan” bireylerdir.
Sağlıklı bir toplum yaratmak zorundayız. Aksi takdirde yok olmaya mahkûmuz. Adaletin olmadığı, yalanın ve dolanın prim yaptığı, kalleşliğin yüceltildiği bir toplumsal yapıya artık bu dünyanın toleransı yoktur. Yalnızlığa itilirsiniz. Bir fanusun içerisindeki balıktan farkınız kalmaz. Fanusu çevreleyen dünyayı görebilirsiniz, ancak onu yaşayamazsınız. Hâlbuki ne büyük bir özlem duyuyorsunuz o dünyaya, değil mi ya? İyi düşünün, iyi düşünün, gıpta ediyorsunuz dış dünyaya…
Fanusun kırılması ve dış dünyayla hemhal (Osmanlıca!!?) olabilmek için demokrasiyi içselleştirmeliyiz. Demokrasinin içselleştirilebilmesi bireylerin güçlü adalet duygularının, vicdanlarının, samimiyetlerinin, ilkeli olmalarının varlığına bağlıdır.
Gerisi hikâye…

1390

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun