Okul çıkışı kaosa dönüyor!

07.01.2018         

Demircioğlu Caddesi üzerinden bulunan eski Fen Lisesi?nin bulunduğu binaya taşınan Ömer Mart Ortaokulu, taşımalı eğitim ile faaliyetini sürdürüyor. Ancak okulun çıkış saatleri Cumhuriyet Meydanı ve civarında tam bir trafik kaosuna dönüyor. Okul servislerinin otobüs duraklarına park etmesi, trafik sıkışıklığının da ötesinde halk otobüslerinin yolun ortasında indi-bindi yapmasına neden oluyor.

 Cumhuriyet Meydanı’nda eski Fen Lisesi binasında eğitim faaliyetine devam eden Ömer Mart Ortaokulu okul çıkışlarında tam bir kaos yaşanıyor. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile boşaltılan ve geçici bir süre eski Fen Lisesi binasında eğitim hayatını sürdüren Ömer Mart Ortaokulu, taşımalı eğitim ile ulaşım sorununu çözerken, bu durumda ayrı bir soruna yol açtı. Servislerin otobüs duraklarına park ederek öğrencileri beklemesi, okul çıkış saatinde çok sayıda servis ve halk otobüsünün bir anda okulun önünde birikmesi trafik kaosuna yol açarken, öğretmenler, veliler ve okul servislerindeki görevliler öğrencilerin dağılım sürecinin sorunsuz bir şekilde halledilmesi için çaba harcıyor. Ancak yetkililerin ise bugüne kadar ya bu sorunu görmediği, ya da gördüğü halde görmezlikten geldiği yönünde eleştiriler yüksek sesle dile getirilmeye devam ediyor. 

Vatandaşlar tepkili 

Okul dağılımı sırasında halk otobüsleri ve kent trafiği ile birleşen servisler, trafiği içinden çıkılamaz bir hale sokarken, aynı zamanda yaya öğrenciler ve vatandaşlar için hayati risk oluşturuyor. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar öğrencilerin çıkış saatlerinde perişan olduklarını belirtirken, yetkililerin ve servis firmalarının en kısa zamanda önlem alması ve uygun bir yerden öğrenci taşıması yapması gerektiğini ifade ediyor. Vatandaşlar, durumla ilgili olarak şikayetlerini; “Öğrenciler perişan vatandaş perişan trafik tam bir felce uğruyor. Halk otobüsleri yol ortasında yolcu indirip bindirmek zorunda kalıyor. Herkes perişan ama kazanan birileri olmalı. Okul taşınmasından sonra herhalde tüm öğrenciler evlerine ya da yakın bölgelere servislerle taşınıyor olabilir. Özellikle yaşanan kaosu önlemeye çalışan görevlilerin o andaki telaşları izlenmeye değer” şeklinde ifade ediyorlar.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER