Orman Ürünleri sektör temsilcileri Çanakkale'de buluştu

28.07.2020         

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Sektör Meclisinin Ahşap ve Yapısal Ambalaj Sektörü Temsilcileri Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde bir araya geldi. toplantıya ev sahipliği yapan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, "Aynı sektörün içinde faaliyet gösteren lif yonga tesislerine sabit tahsis fiyatı uygulanırken ahşap ambalaj ve kereste sektörüne verilen tahsislerdeki fiyatlandırmadaki adaletsizlik sektörün gelişimini engellemektedir" dedi.

 TOBB Türkiye Orman Ürünleri Sektör Meclisinin ahşap ambalaj ve yapısal ambalaj sektöründeki temsilcileri Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Çanakkale’de bir araya geldi. ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda; ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Tüm Ahşap Palet Sanayici İşadamları Derneği Başkanı ve TOBB Sektör Meclisi Üyesi Akın Balcıoğlu, Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı ve TOBB Sektör Meclisi Üyesi Göksel Korkmaz, TAPSİAD Başkan Yardımcısı ve TOBB Sektör Meclisi Üyesi Cafer Özgen, TOBB Sektör Meclisi Üyesi– Batum Orman Ürünleri Mesut Albayrak, Tüm Epal Palet Üreticileri Kalite Derneği (TEPAL) ve Avrupa’nın En çok Tercih Edilen Euro Palet Üreticisi (EPAL) Başkanı – Altınok Tarım ve Orman Ürünleri  Nejat Altınok, TEPAL-EPAL Başkan V.- TOBB Sektör Meclisi Üyesi- Balorman A.Ş.-Sinan Kartal, TOBB Sektör Meclisi Üyesi- Dere Orman Ürünleri  Şakir Semizoğlu ile Sektörün önde gelen temsilcilerinden; Yıldırım Ambalaj ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti-Adem Kaya, Fuat Taşer Ağaç San.-Bahadır Taşer, Uzun Kereste ve Ambalaj- İrfan Uzun, Akyüz Paletçilik-Yücel Akyaz,  Nif Orman Ürünleri-Salim Gündoğdu, Ağaoğlu Kereste- Mehmet Akif Aslan, Isparta Kereste Enerji- Hüseyin Solak ve ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal hazır bulundu.  TAPSİAD Başkanı ve TOBB Sektör Meclisi Üyesi Akın Balcıoğlu, nazik daveti ve ev sahipliği için Başkan Semizoğlu’na teşekkür ederek sektörün kendi içindeki birliğin önemine değindi ve ahşap ambalaj sektörünün stratejik sektörler arasına alınması gerektiğini belirtti. TORİD Başkanı ve TOBB Sektör Meclisi Üyesi Göksel Korkmaz da dernek çalışmaları ve Orman Genel Müdürlüğü ile görüşmeleri hakkında bilgi verdi. TEPAL Başkanı Ali Nejat Altınok “Bugün tarihe geçmeli. Yıllardır sektörün içindeyim. İlk defa bir ticaret ve sanayi odasında işimizi nasıl geliştiririz? diye konuşmak için davet edildik” dedi.

 

“TOBB Türkiye sektör meclisinde temsiliyetimiz çok önemli!”

Toplantıya ev sahipliği yapan Başkan Semizoğlu, “Orman ürünleri sektörü yelpazesi geniş bir sektör ve kendi içimizde sorunlarımız da aynı değil. Bugün özellikle kereste sektörünün ahşap ambalaj sektörü temsilcileri olarak birlikteyiz. Aynı sektörün içinde faaliyet gösteren lif yonga tesislerine sabit tahsis fiyatı uygulanırken ahşap ambalaj ve kereste sektörüne verilen tahsislerdeki fiyatlandırmadaki adaletsizlik sektörün gelişimini engellemektedir. Orman Genel Müdürlüğü resmi verilerine göre 2012-2018 yılları arasında kereste ve ambalaj sanayinin hammaddesi tomruğun fiyatı yüzde 96, yine ambalaj sanayi hammaddesi sanayi odununun fiyatı yüzde 83, lif yonga tesisleri hammaddesi lif yonga odununun fiyatı ise yüzde 46 artmıştır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi sektörün bir kolunu desteklerken bir kolunu dışarıda bıraktığınızda dışarıda bıraktığınız sektörün rekabet gücünü de en başta elinden almış oluyorsunuz” dedi.

(Oya Koyuncu)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER