Öz, Muğla kazasını meclise taşıdı!

18.05.2017         

Çanakkale CHP Milletvekili Bülent Öz, TBMM Genel kurulu sırasında yaptığı konuşmada Anneler Günü'nü üzüntüye boğan Muğla kazasını hatırlattı. Konuşmasında araç kontrol noktalarını dile getiren Öz, ayrıca tur otobüslerinin denetimlerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

 Çanakkale CHP Milletvekili Bülent Öz, TBMM Genel Kurulu 92. Birleşiminde söz aldığı konuşmasında, Muğla’da geçtiğimiz günlerde yaşanan kazayı hatırlattı.  Tur otobüsleri ile ilgili denetimlerin ne durumda olduğunu soran Öz, “Ülkemizde ki denetimlerin çoğunlukla yaşanan vahim olaylardan sonra yapıldığı için kazaları önlemekte geç kalınıyor, daha fazla canımızın yanmaması için denetimlerin daha fazla geç kalmadan arttırılması gerekiyor. Geçtiğimiz hafta sonu Muğla yolunda yaşanan vahim kaza, Ülkemizin başka yerinde tekrar yaşanmaması temennimizdir. Çanakkale Şehitlikleri gezisi kapsamında da yüzlerce otobüs Çanakkale’ye gelmektedir, daha önceki yıllarda yaşanan kazalar olmuştu. Tur otobüslerinin denetimini arttırarak olası kazaların önüne geçmiş olabiliriz” dedi. 

 
“3 kontrol noktasında denetime tabi tutulmuş mudur?”
Yaşanan vahim kazayı ve denetimler hakkında kamuoyundaki soruları gündeme getiren CHP’li Bülent Öz; “Ülkemizde özellikle yaz aylarında artan geziler sebebiyle düzenlenen turlara denetimin artırılması can güvenliği açısından çok önemlidir. Geçtiğimiz cumartesi günü Muğla yolunda yaşanan elim kazada vefat eden vatandaşlarımızın sorumluluğu hepimizin üzerindedir. Bahsi geçen araç TÜRSAB`a kayıtlı mıdır? Basında yer alan iddiaya göre kaza yapan araç, fren sisteminde sorun olduğu hâlde muayeneden nasıl geçmiştir? Bu araç kaza yerine kadar olan üç kontrol noktasında denetime tabi tutulmuş mudur? Her gün yüzlerce araçla günübirlik tur düzenlendiği gerçeğinde kontrol noktalarındaki denetimler yaşanılabilecek başka kazaların önüne geçecektir. Üzerinden iki gün geçtiği hâlde başka tur araçlarına denetim başlamış mıdır? Maalesef, ülkemizde denetimler sadece yaşanan kazalar ardından artırılmaktadır. Yine de alınacak her önlem canlarımızın daha fazla yanmaması için tedbir olacaktır. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim” diye konuştu. 
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER