Öztürk CHP Gökçeada İlçe Başkan adayı...

14.11.2019         

CHP'de kongreler sürecinin başlaması ile ilçe başkan adayları da adaylık açıklamalarına başladılar. Daha önce CHP Gökçeada CHP Yönetiminde olan ve istifa eden İsmail Öztürk adaylığını açıkladı.

 CHP kongreler sürecinin başlaması ile birlikte ilçe başkanlığına aday isimlerde adaylık açıklamalarına başladı. Çeşitli kurumlarda idarecilik yapmış ve son olarak Galatasaray Üniversitesi Genel Sekreterliği görevinden emekli olan İsmail Öztürk Gökçeada CHP Gökçeada İlçe Başkanlığı’na adaylığını açıkladı. CHP Gökçeada İlçe Yönetiminden istifa eden ve mevcut CHP Gökçeada İlçe Başkanı Memet Güneşhan’a muhalif kimliği ile tanınan Öztürk’ün adaylık açıklamasına yoğun ilgi olması dikkat çekti.  Öztürk’ün adaylık açıklamasında İyi Parti’den belediye meclis üyesi seçilen, Güneşhan’ın muhalefetine rağmen istifa ederek partileri CHP’den Belediye Meclis Üyesi olan Ahmet Aydın ve Şebnem Avcı’da  destek verdiler. İlçe yönetiminde bulunduğu süre içerisinde partisinin ilçede kan kaybettiğini gördüğünü belirten Öztürk adaylık açıklamasında; “Partimiz giderek kan kaybediyor ve kısır çekişmelerle şahsi hırslar nedeniyle yıpratılıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu bu olumsuz ortamda, partimiz aydınlığa çıkış yolunda kitlelerin umudu haline gelmişken, yerel yönetimlerde önemli bir başarı yakalanmışken, bizler de burada partimizi dinamik ve kendisiyle barışık bir hale getirmek zorundayız”   dedi. Öztürk adaylık açıklamasında; “Yaklaşık 10 yıldır partimizin çalışmalarını yakından takip ettim. Bir dönem de ilçe yönetiminde bulundum. Tüm bu çalışmalarda şunu gördüm ki; Partimiz giderek kan kaybediyor ve kısır çekişmelerle şahsi hırslar nedeniyle yıpratılıyor. Bu da Cumhuriyet Halk Partisinin büyümesi yerine küçülmesine neden oluyor. Ülkemizin içinde bulunduğu bu olumsuz ortamda, partimiz aydınlığa çıkış yolunda kitlelerin umudu haline gelmişken, yerel yönetimlerde önemli bir başarı yakalanmışken, bizler de burada partimiz` dinamik ve kendisiyle barışık bir hale getirmek zorundayız. Partimizin yönetiminde bulunduğum dönemde, ayrışmaları gidermeye, kırgınlıkları önlemeye gayret göstermeme rağmen başarılı olamadım. Bunun nedenlerini düşündüğümde, yaşanan bu sıkıntıların ve bölünmelerin giderek arttığını, yeni küskünler yaratıldığını gördüm. Tabi bu kötü gidişi benimle birlikte birçok partililerimiz de gördü. Bu kötü gidişatın sebebinin mevcut ilçe başkanının tutumundan, yönetim anlayışından kaynaklandığı görüşünde mutabık kalınarak, yeni bir kan değişimine ihtiyaç olduğu düşünüldü ve partililerimiz bu görevi benim üslenmemi uygun görünce aday oldum”  dedi.

  
“Atanmış mevcut ilçe başkanı, partilimiz olan üç meclis üyesi arkadaşımızın partiye dönmelerine engel olmuştur”
Mevcut Başkan Günaşhan’ın kişisel hırsları nedeni ile partisi yıprattığını belirten Öztürk,  konuyla ilgili örnekler vererek;  “Bilindiği gibi Mart ayında belediye başkanlığı seçimi yapıldı. Genel merkezimizin aldığı bir kararla ilçelerimizde İyi Partiyle ittifak yapılarak seçime girildi. Seçim dönemi yaşananlar` bir kısım partililerimiz’ yakinen biliyor. Ancak bazı partililerimizin yaşananlardan bilgi sahibi olmadığını görüyorum. Neydi bu gerçekler: Mevcut İlçe Başkanının kendisinin Belediye Başkan adayı olarak gösterilmemesi, daha sonra meclis üyesi yapılmaması üzerine seçim döneminde Genel Merkezimizin ittifak kararına rağmen, partimizden meclis üyesi adayı olan arkadaşlarımız ile ittifakın Belediye Başkan adayının aleyhine çalışmalarda bulunduğu; sadece Cumhuriyet Halk partililerce değil, diğer partililerce de açıkça görülmüştür. Fakat gerçeği gören sağduyulu partililerimizin özverili çalışması sonucu Belediye Başkanlığı büyük oy farkı ile kazanıldığı gibi, biri altıncı sıradan olmak üzere partimiz üç meclis üyesini belediye meclisine kazandırmıştır. Yine ittifak protokolümüze uygun olarak, Belediye Başkan Yardımcılığı da partimize verilmiştir. Bütün bu başkanlara rağmen atanmış mevcut ilçe başkanı, partilimiz olan üç meclis üyesi arkadaşımız, partili olmamakla suçlayıp, partiye dönmelerine engel olmuştur. Ancak yaklaşık 8 ay sonra Genel Merkezin bilgilendirilmesi sonucu Genel Merkezce üyelikleri yapılarak meclis üyelerimiz partimize dönmüştür. Bu arada şunu da ifade etmeliyim ki; üyeliğine engel olduğu arkadaşımızın bir tanesi üç dönem kendisinin yönetiminde bulunmuştur. İlçe başkanlığını kendi ikbal ve istikbali için bir basamak yapmak isteyen, kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen ilçe başkanının partimize verebilecek bir katkısının olamayacağı, adamızın hiçbir sorununa çözüm üretemeyeceği düşüncesindeyiz. Bizlerin destekleriyle kazanılan belediye başkanlığı ile ilişkiler de göz önüne alındığında, önümüzdeki 5 yıllık süreçte partimize daha çok kan kaybettireceği ve küskünler yaratacağı inancındayız. Bu olumsuzlukların giderilmesi adına ilçe Başkanlığına adayım” dedi.      (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1423
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1280
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1253