PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARI NE DURUMDA?

30.03.2021         Toplumun her kesiminin etkilendiği KOVİD 19 pandemisinde en çok mücadeleyi veren sınıf şüphesiz sağlık sınıfı oldu. Dünya genelinde 2020 yılının başlarından beri görülen vakalar 2020 mart ve nisan aylarında en uç seviyeleri gördü. Sağlık sınıfı da canla başla mücadele etti ve bu mücadele hala devam ediyor. Ülkemizde `yeni normalleşme` adı altında ekonomiyi kurtarma girişimleriyle birlikte zaman zaman yükselişe geçen vaka sayılarını endişe veriyor. Artan vakalarla da yedi yirmi dört ilgilenen sağlık sınıfı hem psikolojik hem fizyolojik zorluklar yaşıyor. 

Sağlık sınıfının içinde vakalarla ilk teması yapan filyasyon ekiplerinden sizlere bahsetmek istiyorum. Filyasyon ekipleri canla başla sağlığınız ve hepimiz için çalışıyorlar.
 
Filyasyon terimi salgın hastalığın kaynağını bulmak ve yayılma zincirini takip etmek anlamına geliyor. Sağlık bakanı Fahrettin Koca`da bu yöntemi virüsün yayılımını önlemek için kullandıklarını vurguladı. Aslında filyasyon bir kaynak arama çalışması. Tehlike hala var mı, devam ediyor mu bunu tespit etmek adına yapılıyor. Filyasyon ekipleri içinde: bulaşıcı hastalıklar çalışanları, toplum sağlığı merkezi çalışanları, çevre sağlığı teknisyenleri, halk sağlığı uzmanları, laboratuvar çalışanları yer alıyor. 

Filyasyon ekipleri bu kadar canla başla çalışırken dün, cumartesi sokağa çıkma yasağının yeniden geldiğini görüyoruz. Acaba temaslılar mı eksik bildiriliyor, mesafe ve hijyen kurallarına mı uymuyoruz bir düşünmek gerek. Sizin için gecesini gündüzüne katan filyasyon ekiplerini unutmayın!!! Siz evde uyurken ev ev gezip tüm vakalarla ilgileniyorlar. Ben, ülkemi ve sağlık çalışanlarını sonuna kadar takdir ediyorum. Aylardır köy köy gezip tüm yaşlılarımızı aşılayan da onlar. Sabahlara kadar nöbet tutan hemşirelerimizi, hekimlerimizi de unutmayın!!! İnsan hayatını kendi hayatının önüne koyan insanlar onlar.
 
Toplu alanlarda maskemizi ağzımızı ve burnumuzu tam kapatacak şekilde kullanmaya, maskemizi belli aralıklarla değiştirmeyi ve devamlı dezenfektan kullanıp, ellerimizi sık sık yıkamaya önem verelim. Bu kadar insanın emek verdiği bu süreçte sağlık çalışanlarına en büyük desteği bu birkaç öneriyi dikkate alarak verebiliriz.Sağlık çalışanları bu yoğun tempodan bunalmış durumdalar. Artan vaka sayılarıyla zaman zaman yıllık izinlerin kapatılması da ufacık bir nefes almalarına engel oluyor. 
 
Zaman geçtikçe en yakınlarımızın kovid pozitif olduğunu gördüğümüz bu günlerde virüs bize yalnızca bir adım uzakta. Hem kendimizi hem sevdiklerimizi korumak adına iletişimde olduğumuz insan sayısını en aza indirmeli ve risk oluşturacak sosyalleşmelerden kaçınmalıyız. Biliyorum tüm dünya çok bunaldı. Mesafeli sosyalleşmeler organize edebilir, insanların olmadığı dağda bayırda maskesiz özgürce nefes alabilirisiniz. Bu dönemi hep birlikte atlatacağımızı bilmeliyiz. Sizin için hepimiz için çalışan bu değerli insanları hep hatırlayın. 
 
Şifa ile kalın.   

2253
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    679
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    608