PARA ÜRKEKTİR

16.03.2015         Para üzerine dilimizde çok deyim vardır. Ak akçe, kara gün içindir, paranın gücü tartışılmaz, paranın dini-imanı yoktur, paran kadar konuş, para parayı çeker, paranın satın alamayacağı hiçbir şey yoktur, cüzdan vicdan üstünlüğü say sayabildiğin kadar, ancak bu kadar güçlü varlık, o kadar ürkektir ki bir hot dendiğinde saklanacak delik arar. Arazi olur, yer altına sığınır, herkes bu bakalım ne olacak demeye başladımı, kur fırlar esnaf, çarşı sinek avlamaya başlar, aslında herkeste para vardı da gölgeye çekilmiştir, cezası halk çeker.
Komşumuz Yunanistan’ın başına gelen ekonomik kriz, iktidar değişikliğine neden olmuş, yeni yönetim borçlarını ödeyemeyecek duruma düşmüş zar zor 6 ay süre kopartabilmiştir. Üstelik Yunanistan’da turizm gelirlerinden başka doğru dürüst bir dış geliri olmayan, üretimden çok tüketime yönelik ekonomi sonunda çöktü, Avrupa Birliği (AB) üyesi olduğu halde büyük yardımlar almasına rağmen gemiyi karaya oturtula, ama yine öyle böyle (AB) üye ülkeler bir kurtarma formülü bulurlar.
Gelelim bize uzun zamandır mirasyedi gibi ülkenin ele avuca gelen getiri yüksek 90 yıl Cumhuriyet devrinde yemeden içmeden kazanılan tüm tesisler satıldı, son 10 yıl içinde dünyada inanılmayacak kadar para bolluğu vardı, paradan para kazanmaya alışmış uluslar arası faiz lobisi dövizleri getirdi 10 yılda ülkemizden 160 milyar doları cebe indirip bugünlere düştük. Görünen köy kılavuz istemediği gibi ekonomi âlimi olmaya gerek yok, ne zaman bir bakkal Maliye Bakanı olur ekonomi o zaman rayına oturur.
Hoşçakalın.

1232

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun