Paramparça…

11.10.2016         gemici@yandex.com

(Müslüm’in şarkısıyla okunması şiddetle önerilir) Eğitim paramparça… Eğitimi başa aldım ki, “eğitim şart” diyebileyim. Sadece eğitim mi? Hukuk paramparça. Siyaset paramparça. Demokrasi paramparça. İnsan hakları paramparça. Bunlar ne ki, zamanı paramparça edip, durdurduk!

 

 

Genç çocuklar paramparça… Hangi yıldayız? Paramparça… Terör bile paramparça ama aynı çuvalda!

8 Haziran’dan bugüne kaç kişi avuçlarımız arasından kayıp gitmiş? Sayamazsın, rakamlar paramparça… Sadece “yedi yüz küsur” deyip parçalanmış ruhlarımızı topluyoruz. Toplayamıyoruz… Parçalanmış.

Sırlar paramparça… Sorular paramparça… Cevaplar da paramparça… Zaten onlar hiç yoktular… Tükenen enerjilerimiz paramparça. Karanlık ilişkilerde Kürt Petrolleri paramparça. Damat Ferit dönemini hatırlatan bir parçalanmış tarih köşesinin önünden resmi geçit nizamında geçiyoruz, paramparça.

Hızla giden otomobilin ön camı, değen küçük bir taşla nasıl tuz-buz oluyorsa öyle bir paramparçalık…

Bırakın insanların yaptığı kanunları, doğanın kanunları paramparça. Hiç ikna edici olmayan siyasetin cümleleri paramparça.

Akıllarımız paramparça, fikirlerimiz paramparça… Cahilliğimiz bile paramparça. Bu kadar paramparçanın içinde var olan “para” paramparça. Parça parça satılan bir ülkenin son satılık parçaları… Sevr’den Lozan’a tarih paramparça.

Demokrasi oyunu paramparça… Hala bir baskın seçim bekleyen salaklar paramparça. Seçim bekleyenler süzme paramparça. Hatta bırak moleküllerine kadar ayrışmalarını, atomlarına kadar paramparça… “Seçim olur da kazanırsak” kesin iktidara geleceğini sanan paramparça.

Tatlar parça parça, oksijen parça parça, düşler parçalanmış, uyku ile uyanıklık arasında gidip gelirken parçalanmış gözkapaklarından süzülen yalandan damlalar paramparça…  

Şimdi sokağa çıkın parçalanmışlıklarınızı toplayın… Bu kadar parçalanmışlığın ortasında bir ülke nasıl bütün kalır… Bu soru falan değil. Yanıt falan da beklemiyorum. Ama çok geç kalmışlığın parçalanmış bakışlarına selam vermekten de bıktım.

-geMici-

gemici@yandex.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…


478

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun