Perinçek "Biga, Çan, Bayramiç ve Ayvacık'ı etkileyecek"

02.07.2020         

ÇOMÜ'den emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, yine deprem uyarısında bulundu. Perinçek, Çanakkale bölgesi için yıllardır yaptığı uyarılarını tekrarlarken, bu kez Evciler fayına dikkat çekti. Perinçek; "Belli bir noktaya gelince biriken enerjinin Evciler fayına aktarılacağını düşünüyorum. Bu durumda olacak büyük bir deprem Biga-Çan-Bayramiç Ayvacık başta olmak üzere yerleşim alanlarını etkileyecek" derken, "Umarım beklenen deprem 5 yıl daha olmaz, yetkililer ve halkımız tedbirleri almaya başlarlar" uyarısında da bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Jeoloji Bölümünden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, deprem konusunda, gözlemlerine ve bilgilerine bağlı olarak yeni bir açıklamada ve uyarıda bulundu. Yıllardır Çanakkale ve bölgedeki fay hareketleri konusunda yetkilileri uyaran Perinçek, bu kez Evciler fayındaki dikkat çekici hareketliliğe değindi. “Uyuyan dev uyanıyor” diyen Perinçek, “Üzgünüm, bir kez daha uyarmak zorundayım… Çanakkale halkını ve yetkilileri uyarmak zorundayım, Evciler Fayı üzerinde 2.2 büyüklükte deprem neyin habercisi? Son 15 aydır Evciler Fayı üzerinde 2.2 büyüklükte bir deprem olmamıştı. 28 Haziran günü Çan`ın Eskiyayla Köyü dolayında 2.2 büyüklükte 11.5 km derinlikte bir deprem yaşadık. Son 15 ayda Evciler üzerinde olan depremleri kontrol ettim. En son Mayıs 2019 yılında 2.1 büyüklükte bir deprem olmuş. Bundan önce ve sonra bu fay üzerinde 2.2 büyüklükte deprem yaşanmadı” dedi.

 

“Çan dolayları kritik alan”

“Haritada görülen elipsin iki ucunda Kuzeydoğuda Orta Marmara’da ve Güneybatıda Gülpınar açıklarında denizde küçük de olsa çok sayıda deprem oluyor” diyen Perinçek, “Elipsin ortasında yer alan Çan civarında da son 30 günde yine çok sayıda deprem oldu. Çan dolayı kritik bir alan. Buradan batı yönünde fay devam etmediği için fayın güneybatı ucunda gerilim büyüyor-artıyor. Belli bir noktaya gelince biriken enerjinin Evciler fayına aktarılacağını düşünüyorum. Bu durumda olacak büyük bir deprem Biga-Çan-Bayramiç Ayvacık başta olmak üzere yerleşim alanlarını etkileyecek. Son 24 saatte Bozlar-Biga da 2 büyüklükte ve Kalburcu - Çan da 1.2 büyüklükte deprem oldu. Bu alandaki depremleri her gün izliyorum. Burada yaptığım yorumlar yıllara dayanan istatistik verilere ve günlük gözlemlere dayanıyor” ifadelerine yer verdi.

 

“Umarız beklenen deprem 5 yıl daha olmaz ad tedbirler alınmaya başlanır”

Perinçek, açıklamasında “Bazı yurttaşlarımız kendilerini korkuttuğu mu düşünüp telaşa düşebilirler. Bu şekilde düşünenlerden özür dilerim fakat bir bilim insanı olarak gördüklerimi ve düşündüklerimi halkımıza anlatmak durumundayım. Umarım beklenen deprem 5 yıl daha olmaz, yetkililer ve halkımız tedbirleri almaya başlarlar. Not: 2014 Gökçeada depreminden 2 hafta önce ve Elazığ depreminden bir ay önce uyarıda bulunmuş ve endişelerimi dile getirmiştim. Her iki uyarımda basında yer aldı. Elazığ depreminden önce bir kanalımızda bu konuda uyarımı da yapmıştım. Biga-Çan-Bayramiç hattı için 2.5 senedir uyarıda bulunuyorum. Bugüne kadar dikkate alınmadı. Umarım bundan sonra dikkate alınır” dedi.

(Seçkin Sağlam)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Corona servisinden kaçtı!
09.08.2020    889