Perinçek "Yalova depreminde büyük resme bakmak lazım.."

06.12.2018         

ÇOMÜ emekli Öğretim görevlisi Doğan Perinçek, geçtiğimiz günlerde Yalova'da meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki depremin Çanakkale'ye olası etkisini değerlendirdi. Depremin doğrudan etkilemesinin mümkün olmadığını ifade eden Perinçek, depremin Marmara'dan Güneybatı'ya giden büyük faya etkisi olduğunu ifade ederek, Tekirdağ'da deprem etkisi yarattığını ve bu depremlerinde Güneybatıya dönmesi ile 'Erdek, Biga, Bayramiç, Ezine' fay hattına yük bindirmesi anlamına geldiğini söyledi.

 Yalova’da geçtiğimiz günlerde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Yalova ve ilçelerinin yanı sıra İstanbul ve ilçelerinde de hissedilen depremle ilgili birçok uzman depremin Marmara’da meydana gelece büyük depremin habercisi olabileceği yorumlarında bulundu. ÇOMÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Doğan Perinçek’de depremle ilgili sosyal medyadan yaptığı yorumda; “Hepimizin bildiği gibi Marmara`da 250 yıldan fazla bir zamandır 7 den büyük deprem olmuyor. Bu deprem ve benzerleri Marmara büyük depreminin ayak sesleri. Bu gerçeği bilerek tedbirimizi almalıyız” dedi. Perinçek depremin Çanakkale’ye olası etkisi ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamada bulundu. Yalova depreminin Çanakkale’ye doğrudan bir ilgisi olmadığını ifade eden Perinçek, ‘büyük resme’ bakılması gerektiğini söyledi. Depremin büyük resimde iki ana fayda hareket olduğunu gösterdiğini, faylardan birinin  Tekirdağ’a uzandığını ve burada deprem yarattığını ifade etti. Perinçek, buradan Güneybatıya dönen depremlerin ise ‘Erdek, Biga, Bayramiç, Ezine’ fay hattında enerji biriktirdiğini söyledi. 

 
“Erdek, Biga, Bayramiç, Ezine’ fay hattına yük biniyor”
Yalova depremi ile Çanakkale’nin doğrudan hiçbir ilgisi olmadığını ifade eden Perinçek; “Yalova depremi farklı açı ile gelen küçük bir fay.  Dolayısı ile Yalova depremi daha büyük bir deprem yaratamaz. Fakat sistemin tümünü düşünmek lazım. Sistemin tümünü düşününce Yalova depremi bize şunu söylüyor; ‘demek ki ana fayda da hareket var’. Bu durumda şunu gözlemliyoruz. Marmara`da iki tane ana fay var; ‘biri Marmara`nın güneyinden geçen bir fay, diğeri de Yalova`nın kuzeyinden gelip İmralı`nın tam ortasından geçerek, Tekirdağ kadar ulaşan fay. Bu fay buraya gelerek Tekirdağ`da deprem yaratıyor. Bu depremler Güneybatıya doğru dönüyor. Güney batıya dönmesi ‘Erdek, Biga, Bayramiç, Ezine’ fay hattına yük bindiriyor demektir. Yani oraya daha çok enerji, daha çok stres biniyor demektir. Yalova depremini Bu nedenle değerlendiriyoruz. Yoksa Yalova depremi bizim Çan’ı ya da Biga’yı doğrudan etkileyecek değil” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER