Perinçek uyardı; "Hiç deprem yaşamamış bölgelerde büyük depremler olabilir"

07.01.2019         

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından, 'Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri' konulu panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Doğan Perinçek; "Hiç deprem olmayan yerler beni rahatsız ediyor. Enerji, uzun süre birikince boşaldığı zaman büyük depremler oluyor" dedi.

 Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi, ‘Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri’ konulu panel düzenledi. Prof. Dr. Doğan Perinçek, panelde konuşmacı olarak yer aldı. Perinçek, vatandaşları geçmişte olan ve gelecekte olabilecek depremlere karşı uyardı. Özellikle son zamanda hiç deprem yaşamamış bölgelerin kendisini korkuttuğunu söyleyen Prof. Dr. Perinçek; “Ben her gün sabah 9’dan gece 12’ye kadar deprem haritasını izliyorum. Dikkat ettiğim birkaç şey var. Bir tanesi hiç deprem olmayan yerler beni rahatsız ediyor. Mesela Biga-Çan-Ezine hattı, bir de Şarköy-Bolayır hattı, buralarda hiç deprem olmuyor. Bu ne demek? Enerji birikiyor ama boşalmıyor ve bu uzun süre birikince boşaldığı zaman büyük depremler oluyor” dedi. Çanakkale Belediye Çalışanları Eğitim Sosyal Tesisleri Ercan Adsız toplantı salonunda yapılan ‘Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Perinçek, haritalar ve grafik üzerinden anlatılan deprem konusunda, yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi. Perinçek, sunum yaparak başladığı panelde;  “Çanakkale öyle bir yer ki, hem güneyinde Saroz Körfezi`nde bir fayımız var. Kuzey Anadolu fayı en çok deprem veren faylardan bir tanesi. Ayrıca güneyimizde Erdek-Biga-Çan-Ezine yönünde uzanan bir fayımız var. Bir de Edremit Körfezinden Gönen yönüne uzanan bir fayımız var. Mesela, Yenice depremi o fay üzerinden gerçekleşti. Böyle bir durumda bizim Çanakkaleli olarak daha hassas olmamız gerekiyor” dedi.

 
“Hiç deprem yaşamamış bölgeler beni kokutuyor”
Şuana kadar hiç deprem yaşanmayan bölgelerin, büyük depremlerle karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Ben her gün sabah 9’dan gece 12’ye kadar deprem haritasını izliyorum. Dikkat ettiğim birkaç şey var. Bir tanesi hiç deprem olmayan yerler beni rahatsız ediyor. Mesela Biga-Çan-Ezine hattı, bir de Şarköy-Bolayır hattı, buralarda hiç deprem olmuyor. Bu ne demek? Enerji birikiyor ama boşalmıyor ve bu uzun süre birikince boşaldığı zaman büyük depremler oluyor. Biga-Çan-Bayramiç-Ezine hattı şuanda bana göre Türkiye’de en kritik hatlardan bir tanesi. 281 yıldır burada deprem olmuyor, her an olabilir. Çan`da 4’lük bir deprem olduğunda arkadaşları dışarıya çağırıyorum, sağlam olmayan evlerden uzaklaşmalarını istiyorum. Aynı fay üzerinde 3`ten büyük deprem olduğu zaman o da beni rahatsız ediyor. 1875 Güzelyalı depremi var. Güzelyalı’da bir deprem olduğuna göre 1875`te ve büyüklüğü 6.7, boğazdaki bazı eski fayların zaman zaman aktif hale geldiğini düşünüyoruz. Güzelyalı’daki deprem bana şunu çağrıştırıyor. Bundan 4-5 yıl önce Limni Adasında bir deprem olmuştu, bizi de etkilemişti. O deprem sırasında ben bu yorumu yaptım, Acaba boğazın içinde faylar tekrar harekete mi geçecek diye. 20 gün önce Eceabat`ın güneyinde tam boğazın içinde 2,7`lik bir deprem oldu. Bu da boğazın içindeki fayların aktif alabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER