Plastik poşete 'Hayır'

23.01.2019         

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevrenin korunması ve plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik yapılan uygulamaya Çanakkale Belediyesi de destek verdi. Çanakkale Belediye ekipleri, Salı günü pazaryerinde 'Doğa Dostu' bez çanta dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtıma Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı.

 Çevreyi korumak ve plastik poşet kullanımını önlemek amacıyla Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle 1 Ocak itibariyle alışveriş poşetlerinden ücret alınmaya başladı. Çanakkale Belediyesi, 1 Ocak itibariyle başlatılan kampanyaya destek verdi. Çanakkale Belediye ekipleri, Salı günü pazaryerinde 2 binden fazla ‘Doğa Dostu’ bez çantayı vatandaşa ücretsiz olarak dağıttı. Çanta dağıtımına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Gökhan, kampanyanın temiz çevre açısından önemli olduğunu söyledi. Çanakkale Belediyesi tarafından çanta yapımına daha önce başlandığını söyleyen Gökhan, kampanyanın çantaların dağıtılması açısından vesile olduğunu belirtti. Gökhan, Fevzipaşa Mahalle Meclisinde Fevzipaşalı kadınlar tarafından örülen alışveriş filelerini de hatırlatarak; “Hem Fevzipaşalı kadınlara gelir kaynağı oldu, hem de çevrenin korunması açısından bilinç oluştu. Dolayısıyla bu noktada çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 
“Dağıtımlar, bugünle sınırlı kalmayacak, devam edecek”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ‘Doğa Dostu’ bez çanta dağıtımı hakkında değerlendirmede bulunarak; “Çevremizi korumak adına, naylon poşetlerin kullanımının azaltılmasına yönelik ülke genelinde kampanya başlatıldı. Biz, zaten pazar torbalarını yapıyorduk ama kampanya da işin içine girince denk geldi. Şimdi bir de, Fevzipaşa Mahalle Meclisinde Fevzipaşalı kadınların katkılarıyla pazar filesi yaptırıyoruz. Hem Fevzipaşalı kadınlara gelir kaynağı oldu, hem de çevrenin korunması açısından bilinç oluştu. Dolayısıyla bu noktada çalışmalarımız sürüyor. Torba dağıtımlarımız devam edecek, sadece bugünle sınırlı kalmayacak. Bugün torba dağıtımını Salı Pazarı’nda başlattık, dağıtım Belediye binasının kapısının girişinde de devam edecek” ifadelerini kullandı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER