Prof. Dr. Akdemir’e CHP’den tam destek; “FETÖ ile ilişkilendirmesi mümkün olmayan biridir”

16.12.2016         

FETÖ iddiasıyla gözaltına alınan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) eski Rektörlerinden ve CHP Kocaeli İl Eğitim Sekreteri Prof. Dr. Ali Akdemir’e CHP’den destek geldi. CHP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Cengiz Sarıbay, “Ancak; bugünden ve gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Prof. Dr. Ali Akdemir, FETÖ ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayan bir isimdir. Arkadaşımız aklanana kadar yanında olacağız, hukuki, siyasi ve dost desteğimizi sonuna kadar vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

 CHP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Cengiz Sarıbay, yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında, ÇOMÜ’nün eski rektörlerinden ve CHP Kocaeli İl Eğitim Sekreteri Prof. Dr. Ali Akdemir’in FETÖ’den gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Çanakkale OLAY’a da konuşan Sarıbay, olayı takip ettiklerini ifade etmişti. Sarıbay, “Partimizin İl Eğitim Sekreteri Prof. Dr. Ali Akdemir ile ilgili tüm kamuoyunu olduğu gibi bizi de şaşırtan adli süreci yakından takip ediyoruz.  Arkadaşımızla yasal sürenin dolmasının ardından 15 Aralık Perşembe günü bir görüşme yapacağız. Bu görüşmede gözaltının gerçekleşmesinin gerekçelerini daha iyi anlayacağız. Ancak; bugünden ve gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Prof. Dr. Ali Akdemir,  FETÖ ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayan bir isimdir. Türkiye’nin en genç dekanı olduktan sonra en genç rektörü ünvanını da alan ; görevi devraldıktan sonra ÇOMÜ- Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde çok başarılı çalışmalara imza atan Akdemir, öğretim üyesi ve öğretim görevlilerinin büyük teveccühüne rağmen tekrar rektör olarak atanmamıştı. Yerine atanan isim bugün hala FETÖ tutuklusudur” ifadelerine yer verdi. 

 
“FETÖ’nün ekmeğine yağ sürecektir” 
Sarıbay, FETÖ’ye karşı yürütülen terörle mücadele sürecinin ise bu tür operasyonlarla zarar göreceğini ifade ederek, “Yaşam biçimi, siyasete ve sosyal hayata bakışıyla; ilişkilendirilmek istendiği FETÖ ile ilişkisi olmadığı aşikar olan arkadaşımızın böyle bir suçlamayla gözaltına alınması terörle mücadeledeki birlik ve beraberlik ruhunu zedelediği gibi sadece ve sadece FETÖ’nün ekmeğine yağ sürecektir. Üzülerek görüyoruz ki; son dönemde CHP ile FETÖ’yü hatta diğer terör örgütlerini ilişkilendirmek için ciddi maniplasyonlar yapılıyor. CHP’nin siyasal, sosyal ve ekonomik bakışından rahatsız olan bazı çevrelerin bu provokasyonlarının bir uzantısı olarak gördüğümüz Ali Akdemir’in gözaltısı konusunda CHP Kocaeli Örgütü olarak duruşumuz nettir. Arkadaşımız aklanana kadar yanında olacağız, hukuki, siyasi ve dost desteğimizi sonuna kadar vereceğiz” dedi. 
(Atilla Akın)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun