Prof. Dr. Perinçek; "Veriler, boğazda deprem potansiyeline işaret ediyor..."

20.01.2021         

ÇOMÜ emekli Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek Son yaşana depremlerle ilgili bilgilendirme yaptı. Önceki yıllarda yaşana deprem verilerini paylaşan Perinçek, "Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Bulgularımızı yetkililere sunuyorum. Dikkate alınmasını öneririm" dedi.

Daha önce yaşanan depremlerle ilgili önemli tespitlerde bulunan ÇOMÜ emekli Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek, Çanakkale`de yaşanan depremlere dair veriler paylaşarak açıklamalarda bulundu. 5 yıl içinde Çanakkale Boğazı girişinde ve Eceabat yakınlarında 3 büyüklüğe kadar çıkan depremler yaşandığını ifade eden Perinçek, eski tarihlerde yaşanan deprem verilerini paylaşarak; "Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor" dedi. 
 
"Bulguların dikkate alınmasını öneririm"
Perinçek açıklamasında; "15 Ocak ile 19 Ocak tarihleri arasında Bozcaada ve güneybatısındaki Yunan adası (Aya Avstratios) arasında olan depremler dikkatlerimizi bu alana yöneltti. Önceki paylaşımlarımda belirtmiştim, geçtiğimiz 5 yıl içinde Çanakkale Boğazı girişinde ve Eceabat yakınlarında 3 büyüklüğe kadar çıkan depremler yaşadık. Bozcaada açıklarında (Aya Avstratios adası yakınında) 2013 yılında olan 6.2 büyüklükteki deprem hafızalarımızda. Benim ve meslektaşlarımın çalışmalarından bilindiği gibi boğaz tabanında ve kıyılarında boğaz doğrultusuna paralel faylar var en önemlisi ise 6.7 büyüklükteki 1875 Güzelyalı-Çanakkale Depremi. Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Yakında deprem olacak gibi bir kehanette bulunmuyorum. Bulgularımızı yetkililere sunuyorum. Dikkate alınmasını öneririm" dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER