Prof. Dr. Savaş: "Çiftçimiz perişan halde"

11.01.2017         

"Türkiye'de Tarım Öğretiminin 171. Yılı' etkinlikleri nedeniyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi. Törende konuşma yapan Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş tarım sektörünün kötü durumda olduğunu dile getirdi. Savaş konuşmasında Çanakkale`de yürütülen madencilik ve termik faaliyetlerinin tarıma olumsuz yansımalarına da değindi...

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanlığı tarafından, ‘Türkiye’de Tarım Öğretiminin 171. Yılı’ etkinlikleri nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli`ne çelenk bırakıldı. Törene Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bengü Everest, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanları ve öğrencileri ile Ziraat Mühendisi katıldı. Tören kapsamında, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş konuşma yaptı. Sözlerine 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle emekçi, çalışamayan ve hapisteki gazetecilerin, gazeteciler gününü kutlayarak başladı. Konuşmasının devamında Prof. Dr. Savaş, tarımın kötü günler yaşadığına dikkat çekerek "Çiftçimiz perişan halde" dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş`ın Cumhuriyet Meydanı`ndaki kürsüde yaptığı konuşmada şu ifadeler yer aldı; "Son günlerde yağan karın tarımımıza, çiftçimize bereket getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Ancak hemen ifade etmeliyim ki son günlerdeki bol yağış kuraklık tehlikesi geçti gibi bir algı yaratmasın. Altını çizerek söylüyorum, çok ciddi bir tarımsal kuraklık yaşıyoruz. Acilen gerçekçi kuraklık eylem planlarına ve bunların uygulanmasına ihtiyacımız var. Geçtiğimiz sonbahar Çanakkale`miz kurak geçti. Bu durum meraya bağımlı olan hayvan yetiştiricilerimize ağır bir yük getirdi. Bunun üzerine birde, doların yükselmesi nedeniyle hammadde bakımından ithalata bağımlı olan yem sektörünün yem fiyatlarını yükselmesini eklerseniz, hayvan çiftçimizin perişan bir halde olduğunu görebilirsiniz. Öte yandan geç ekimler nedeniyle hububat üretiminde de azalma olması beklenmektedir. Ne yazık ki tarım karlı bir sektör olmaktan çıkmıştır. Ürün satış fiyatları üretim giderlerini karşılamamaktadır. Örneğin elma ve kapya biber üreticilerimiz yılı zararla kapatmışlardır. Öyle ki elmanın satış fiyatı buzhane giderlerini dahi karşılamamakta, biber ise toplama maliyetini karşılamadığı için hasat dahi edilmemiştir. Öte yandan üretim maliyetlerinin bu denli yükselmesi ve aracılar nedeniyle tüketici için de tarımsal ürünlerin fiyatı yükselmektedir. Bildiğiniz gibi Afrika`da açlığın en önemli nedenlerinden birisi bu insanların gıda üretiminin maliyerini karşılayamamalarıdır.” 

 
"Uzun vadede Çanakkale`nin tarım topraklarını daha da büyük felaketler beklemektedir"
Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı  Prof. Dr. Türker Savaş konuşmasının devamında Çanakkale`nin çeşitli bölgelerinde yürütülen madencilik ve termik faaliyetlerinin tarım topraklarına büyük olumsuzluklar getireceğini ifade etti. Savaş konuşmasında şunları söyledi; "Uzun vadede Çanakkale`nin tarım topraklarını daha da büyük felaketler beklemektedir Kazdağları`ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadası nın çeşitli yörelerine sapılması planlanan termik santrallerin işletme esnasında yörelerin su kaynaklarını kullanacaklardır. Kuraklık nedeniyle mevcut suyumuz neredeyse şu anda bize yetmemektedir. Öte yandan bu  faaliyet kaynaklanan çevre kirliliği nedeniyle tarımsal faalyietler bu yörede durma noktasına gelecektir. Bu kirli işletmelerin kurulması nedeniyle oluşan tarım toprağı kaybının çok daha vahimi bu işletmelerden kaynaklanacak çevre kirliliği nedeniyle Biga Yarımadası`nda tarım olanaksız hale gelince ortaya çıkacaktır." 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER