Psödoloji

02.06.2014         tsavas@comu.edu.trMitomani adı da veriliyormuş ya da patolojik yalan… Yalana neden başvurur adam, itibar kazanma ve kabul edilme arzusu… Yalanın hastalık olarak bu denli üzerinde çalışıldığını bilmiyordum doğrusu… Yalancı kendisine nasıl zarar verir ya da zarar verir mi bilmem, ama çevresine verdiği kesin.
Yalan söyleme dürtüsü o kadar güçlüymüş ki, bağımlı olarak nitelendirilebilirmiş böyle adamlar.
Psikologlar bu tür hastalık derecesindeki yalanların nedenlerini ikiye ayırıyorlar. Bir tanesi ödipus kompleksi, Freud’un ortaya attığı ve anneye duyulan “aşk” olarak kısaca özetleyebileceğimiz durum. Ancak bu durumdaki yalancılar suçluluk duygusuyla hareket ettikleri, daha doğrusu yalan söyledikleri için, her ne kadar hastalıklı bir durum varsa da, bunun hastanın kendisine zararının olduğu ileri sürülüyor.
Asıl zararlı “yalan hastaları” vücuduyla aşırı bir ilişki geliştirenler. Bu ilişki aslında başına bir şey gelecek korkusundan kaynağını alıyor. Daha da derine gidilirse bu durumun daha ziyade bebeklik çağında idealize edebileceği ebeveynlerden yoksun kişilerde geliştiği, örnek alınabilecek ebeveynlerin yokluğunun “kendine karşı abartılı bir sevgiye” götürdüğü ve bunlarda her şeyi yapabilme kudretine yönelik bir fantezinin geliştiği görülüyormuş. Örnek alınabilecek ebeveynlerin yokluğu ebeveynlerin olmaması anlamına gelmiyor; hasta tarafından örnek olamayacakları kategoriye atılmaları yeterli.
Bu fanteziyi aşamayan adamlarda ya da fanteziyi daha da ileri götürenlerde bu durum narsizme kadar varıyormuş.
Bu hastaların özgüven eksikliğinden kaynaklanan kibri, yalan söylemedeki ustalıkları sayesinde çevrelerinin, temelde ahlaki ya da doğrudan hukuki suç oluşturan hastalıklı değişimlere neden olmasını sağlıyormuş. Evet evet burada anılan kibir düpedüz bildiğiniz yalan söyleme becerisinden kaynaklanan kibir:
“O kadar iyi yalan söylüyorum ki çevremi istediğim şekilde maniple edebiliyorum”.
(Ya adam hakikatten boşuna söylemiyormuş, burada söylediklerimi kamuoyuna açıklarsanız doğrudan yalanlarım diye. Büyük beceri…)
Yalanı bilimsel olarak ele almanın kötü tarafı şu:
Ulan diyorsun adam hasta, tedaviye ihtiyacı var. Hasta adama ne yapılır ki? Ama adamın etrafındaki herkes hasta değil ya! Çıksınlar desinler, kardeşim bu yaptığın hastalıklı bir durum, git tedavi ol, diye.
Onların da mı tedaviye ihtiyacı var? Yok canım, daha neler, bunların hepsi mitomani değil ya. Bunların hepsi psödolog mu sizce?
Psödolog mu, meslek adı gibi oldu. He ya, meslek olarak da kabul edebilirsiniz. Bu yalancıların hepsi ekmeğini yalandan kazanmıyor mu zaten!
Valla patolojik yalan ile psikologlar ya da psikiyatristler uğraşsınlar; bizim işimiz değil. Biz işimize bakalım; adamların yalanlarını hukuk yoluyla ortaya çıkaralım. Sonrasında hasta olarak sınıflandırılırlarsa o zaman ne gerekiyorsa yapılır.
Hasta olduğunu bildiği halde tedavi için uğraşmayana yapılacak bir şey yok.
Aman, aman diyeyim, insanları iyi tanıyın. Çevrelerine zarar verecek kendini sevicilerden uzak durun.

1396

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun