RENKLER PSİKOLOJİMİZİ ETKİLİYOR

02.10.2021         İnsan çevresini inceleyen ve çevresinden etkilenen bir varlıktır. Birey farkında olmadan gördüğü nesneleri zihninde anlamlandırabilir. Peki, renkler bu anlamlandırmanın neresinde? Yiyecek sektörünün renklerin gücünden faydalanma konusunda en etkili sektör olduğu bilinen bir gerçek. Yiyecek sektörlerinde kırmızı rengin kullanımı dikkat çekerken finans sektörü için ise mavi renk kullanılır. Peki, renkler bize neler söyler?
 
Kırmızı renginin kan basıncını arttırıcı etkisi vardır. Heyecan, enerji, tutku ve agresiflik gibi anlamları vardır. Kırmızı rengini tercih eden bireyler ön planda olmayı seven lider ruhlu bireylerdir. Kırmızı dikkat çeken bir renk olduğu için bu bireyler gücü seven bireylerdir. Elde etmeyi severler.
 
Mavi renk güvende hissettiren bir renktir. Sorumluluk sahibi bireyler mavi rengi tercih ederler. İş görüşmelerine giden bireyler mavi renkli giysiler tercih ettiklerinde karşı tarafa olumlu mesaj gönderirler. İşe kabul edilme olasılığı yükselebilir. Mavi renkli ve açık tonlarda olan çalışma ofislerinde verimlilik ve çalışma düzeyi daha yüksektir.
 
Sarı renk olarak tonlarına göre anlamları değişkenlik gösterse de güneşin rengi olan sarı bizler yeteri miktarda aldığımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Sıcaklık hissi verir. Ancak sarı rengini seçerken hastalık sarısı diye bir tabirimizin olduğu unutulmamalıdır. Daha soluk renkli sarılar bizlere hastalık, hüzün gibi durumları çağrıştırabilir. Örneğin sonbaharda dökülen yapraklar soluk sarı rengindedir ve hüzün, ayrılık gibi anlamlara gelir.
 
Yeşil renk olarak; rahatlatıcı bir etkisi olan yeşil ruh sağlığı alanlarında da kullanılmaktadır. Doğallığı simgeleyen yeşil rengi stres faktörünü azaltır. Yardımsever pozitif bir renk olan yeşil rengi anlamlarını doğadan alır. Büyümeyi, gelişmeyi temsil eder. Doğruyu da temsil eden renk güven hissettireceği için iş yaşamında kullanılması önerilen renklerden biridir.
 
Pembe duygusal bir renktir. Narinliği, zarafeti temsil eden renk kişide olumlu etki bırakır. Sevgiyi temsil eder. Koşulsuz beklentisiz şefkati, sevgiyi, aşkı tanımlar. Umut verici sıcak ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Pembe panjurlu ev, tozpembe hayaller gibi tabirlerimiz de pembe renginden psikolojik olarak ne kadar etkilendiğimizin temsillerindendir.
 
Kahverengi denildiğinde ilk akla gelenlerden biri topraktır. Toprak vericiliği ile bilinir. Görev ve sorumluluğu temsil eder. Doğanın toprağın rengi olan kahverengi organik doğal olan anlamlarına da gelebilir. Aynı zamanda kahvenin bizlerde dostluk, arkadaşlık sohbet gibi etkileri vardır. Kahverengi de bizlere bu hissi yaşatabilir.
 
 Siyah; iki şekilde de yorumlanabilmektedir. Toplumsal olarak kara gün olarak kullandığımız tabirlerle yas, matem olarak kullanılabilmesinin yanında güç, bilgelik ve ciddiyetle de ilişkilendirilmiştir. Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda ya da cenaze törenlerimizde sıklıkla siyah rengi tercih ederiz. Yalnızlığı ve depresyonu çağrıştırabilir.
 
Beyaz renk saflığı, temizliği temsil eder. Pek çok iş sektörü de yemek, sağlık gibi giysilerinde bu renkleri tercih ederler. Beyaz rengi seven insanlar genellikle aydınlığı seven ve hayal kurmayı seven kişilerdir. Masumiyet ve saflığın sembolüdür. Beyaz rengin insan sağlığı üzerine de olumlu etkileri olduğu bulunmuş bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.
 
Mor renk genellikle asaleti temsil eder. Zenginliği temsil eden mor tutkuyu da temsil etmektedir. İlham verici renk olarak bilinen mor rengi çalışma odalarında tercih edilen renklerden biridir. Mor rengi tercih eden bireyler duygusal ve ruhsal dünyaya önem veren kişilerdir.

1292

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583