Romanların değişmeyen asırlık geleneği Hamamlı sünnet düğünleri…

10.07.2017         

Çanakkaleli Romanlar, Osmanlı geleneğini sürdürerek, sünnet olacak çocuğu düğün öncesinde hamama götürüyor. Renkli kıyafetler giydiriyor ve süslenen araçların yanında oluşturdukları kortejle davul zurna eşliğinde oyunlar oynuyorlar. İşte Çanakkale Fevzipaşa'dan sünnet düğününde bir hamam geleneği…

 Roman çocuklar, sünnet düğünü öncesinde hamama götürülüyor. Osmanlı geleneğini sürdüren Çanakkaleli Romanlar, sünnet olacak çocuklarını önce hamama götürüyor, ardından davul zurna eşliğinde kortej oluşturarak oturdukları mahallenin yolunu tutuyor. Reis Ramazan Işıldak’ın oğulları Aras ve Ramazan’ın sünnet düğünü öncesi hazırlıkları da objektiflerimize yansıdı. Sünnet çocukları Aras ile Ramazan Işıldak, yıkanması için annesi ve kalabalık bir topluluk eşliğinde öğlen saatlerinde Yalı Cami hamamına getirildi. Burada hamam geleneğini sürdüren Romanlar, önce beraber hazırlanan yiyecekleri yediler ve ailenin törene hazırlanmasını beklediler. Daha sonra renkli ve görkemli kıyafetler giyen Işıldak ailesi ve Romanlar, hamam dışında davul ve zurna eşliğinde oyun oynamaya başladılar. Romanların Prensi olarak anılan Kobra Murat lakaplı Murat Divandiler ve Romanların sultanı olarak bilinen Figen Sultan Özkan, asırlık geleneğe katılan isimler arasındaydı. Hamam geleneği sonrasında iki gün sürecek düğünde; ilk gün kadınlara özel kına gecesi düzenlendi ve İntizar, Kobra Murat, Figen Sultan ile Köse Gayda gibi ünlü isimler sahne aldı. İkinci gün ise erkeklere özel düğün yapıldı. Hamamın ardından süslenen araca bindirilen sünnet çocukları, topluluk ve davul zurna eşliğinde oyunlar oynayarak mahalleye kadar gittiler. 

 
“Herkes bizim geleneklerimizi örnek almaya başladı”
Romanların geleneksel olarak düzenlediği törenlerde aranan bir isim olan Figen Sultan Özkan, uzun yıllar devam eden geleneğin giderek daha görkemli bir hale geldiğini ifade etti. Hamam geleneğinin Osmanlı döneminden bu yana devam ettiğini söyleyen Sultan Özkan; “Ben bu organizasyonlara gelirim, methiyeler dökerim. Şarkılar söylerim. Roman camiasında sevilmiş ve tanınmış bir kişiyim. Kobra Murat’ın halasıyım. Doğduğumdan beri bu mesleğin içindeyim, tekstil ile uğraşıyordum ve organizasyonlarda yer alıyordum.  Osmanlı zamanından beri kültür kültür değişip yenileniyor bu gelenek. Eski kültürleri devam ettirenler var. Ama bu gelenek giderek daha görkemli oluyor. Saltanatlı çıkışlar ve sanatçılarla herkes örnek almaya başladı Romanları. En eğlenceli düğünler bizimkiler. En görkemli düğünleri biz yapıyoruz” dedi.  
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER