Ruşen Fuat

25.11.2013         ALIŞTIRA-ALIŞTIRA
                Biz Müslümanların dini kitabı Kur’andan öğreniyoruz ki insanları alışkanlıklarından, günlük yaşamlarından, inançlarından vazgeçirmek kolay olmuyor. Yavaş-yavaş, alıştıra-alıştıra, kişileri ve toplumu yeni yönlere şartlandırma mümkün olabiliyor. Bugün bilim dalı haline gelen Toplum Bilinçliğinin nedeni de buradan doğdu herhalde.
                Din kitabımızın yazdığına göre şarap hem faydalı hem zararlıdır. Ama zararı faydasından daha fazladır. Önce mekruh sonra da haram edilmiştir.
                Yine kendini bilmeyecek kadar şarap içmişsen camiye yaklaşma diyor. Mefhumu muhalifinden düşünürsen kendini bilecek kadar şarap içtiysen camiye yaklaşmakta ve namaza durmakta bir mahsur yoktur anlamı çıkar. Sonunda da haram diyerek yasaklanmış. E doğru Arap toplumu o yıllarda büyük çoğunluğu şarap içerler, sıcağın altında sızıp ne işe, nede güce katkıda bulunabilirlermiş. Birden yasaklansa isyan çıkar yasağa kimse uymaz diye alıştıra-alıştıra yasaklar yürürlüğe sokulmuş. Aslında Kuran’ın yeryüzüne peygamberimiz Muhammet Mustafa’ya 21 yılda müjdelenmiştir.
                Bugünün Müslümanları da, başörtüsü diye yutturulan türbanı (Fransız örtüsü) önce Cumhurbaşkanlığı köşküne, sonra Kamu Kuruluşlarına, en son T.B.M.M. sinde sergileme başarısı gösterdiler. Eşi türbansız ve genel müdür ne vali, kolay yoldan olamazsın.
                PKK ile ve de Sayın Abdullah Öcalan beyefendiyle önce devlet görüşüyor. Biz icraat olarak görüşmeyiz diyerek Amerikan planına maşalıkla başlanan barış sürece, Diyarbakır’da muhteşem törenle Türkiye Doğu Kürdistan’ın temeli atıldı, başkent zımnen belliydi resmen ilan edildi. “Ne Mutlu Kürdüm Diyene” levhası asılmasıyla barış sürece tamamlanmış olacak. Yok, seçim yatırımıymış yok silahlara vedaymış geçin bunları geçin.
                Hoşçakalın.

1345

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    32