SAMİMİYETSİZLİKLER

25.07.2021         Hiç bulunduğunuz ortamda kendinizi ya da karşınızdakileri samimiyetsiz buldunuz mu? Hayatın içinde ufak tefek toz pembe yalanlar söylüyor musunuz? Samimi bir çevreniz olmadığından yakınıyor musunuz? O zaman bu yazı tam sana göre.

Öncelikle bulunduğun ortamlarda samimiyetsizlik adı altında bir şeyler hissediyorsan ilk yapman gereken kendine `ben bu konuda samimi miyim` diye sormak. Çünkü insanın en büyük gücü kendini değiştirebilme, güncelleyebilme yeteneği. Bak bakalım hangi konuda, hangi alanlarda, hangi kişilerle, hangi ortamlarda samimiyetsiz hissediyorsun. Eline bembeyaz boş bir kağıt al ve bunları yaz. 
 
Biliyorum instagram, facebook gibi sosyal mecraların içinde yaşıyoruz ve aslında gerçek olanı değil kişilerin göstermek istediklerini görüyoruz. Eminim ki sosyal medyaya girip `ya bu insanlar nasıl bu kadar mükemmel` diye düşünüyorsun. Seni temin ederim ki kimse dört dörtlük değil şu hayatta. Herkesin içinde halletmeye çalıştığı o kadar çok mesele var ki.
 
Şimdi boş kağıda doldurduğun samimiyetsizliklerine bak. Bu alanlar nasıl olsun isterdin? Örneğin bir arkadaşınla aranda samimiyetsizlikler olduğunu düşünüyorsun, peki bir arkadaşlığın nasıl olmasını isterdin ya da kimle kimin arkadaşlığı gibi olmasını isterdin? Kendine bu soruları sor. İnanıyorum ki içinde bir cevap belirecek. İçindeki cevap doğru cevap.
 
Herkesin kendini ispat etme çabası içinde olduğu ve herkesin birbiriyle kıyasıya yarıştığı ortamlarda bulunuyor olabilirsin ve doğal olarak samimi olmadığını düşündüğün ilişkiler içinde kendini bulabilirsin. Şuna bak rekabet eden kim? Yarışan kim? Rekabet edenin de yarışanın da sen olduğunu göreceksin üzgünüm.
 
``Evrende her ne varsa dışarıda değil sende her ne arıyorsan ara onu kendinde`` Yaz bu sözü bir yere. Bulunduğun ortam, arkadaş olduğun kişiler senin yansıman. Bir başkasında bulduğun herhangi bir samimiyetsizlik bil ki seninle ilgili. Sen kim olmayı seçiyorsun önemli olan bu. Sen kimsin ve kim olmayı seçeceksin bu hayatta.
 
Ve şunu bil yalanın toz pembesi, pembesi, rengi olmaz! Yalan yalandır işte! Kendi samimiyetini katlettiğin yalanlarına bak. İyi görünmek için attığın, kötü görünmekten kaçınmak için onca çaba verdiğin yalanlarına bak bir bir bir. Toz pembe bir yalandı diye kendini kandırdığında kendi samimiyetini de kendi ellerinde mezara gömmüş olacaksın. Bunu kendine YAPMA. Samimi ol kendine. Elbette ki önce kendine samimi ol. Kendinde beğenmediğin özelliklerin de olabilir. Bunlar değiştirebileceğin şeylerse süper bunlar için emek harca. Samimi ol kendine. Önce kendine.
 
Dün dedikodusunu yaptığın arkadaşının yanında bu gün samimi olamazsın. Dedikodu YAPMA. Dedikodu bir çukur. Herkesi içine çeken bir çukur seni de. Samimiyet istiyorsan dedikoduyu hayatından çıkar. 
 
Samimi olmak önce kendine samimi olmaktan geçer. Kendine samimi ol. Karşındakine samimi ol. Samimiyet sana sevgi ve saygıyı da bolca getirecek bunu bil. Sevgiler...

1435
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    582