SEÇERKEN ŞAHANE SONRA BİĞANE

09.11.2015         

Bizim Türk milleti hepimiz dâhil seçerken şeytana pabucu ters giydiririz.

 Çarıklı erkân-ı harbiyedir bazılarımızın düşündüğü gibi ne cahil, ne kültürsüz, ne eğitimsiz, ne de ekonomik özgürlükten yoksun iki torba kömüre, ne de iki kilo kuru fasulyeye, nohuda, bulgur pilavına tav olur, şeytanın kıç bacağıyızdır hepimiz.

                Çarşı, pazarda karpuz seçerken pek bilmiş halimizle karpuzu tokatlar, parmakla sesini dinler içi en kırmızı en tatlı olanı seçer, eve gelince kesince bir de bakar kabak çıkmış, kimseye çaktırmadan çöpe atarız, kimseye de söylemeyiz, çünkü seçimi kendimiz yapmışız.

                Manavda limon alırken şöyle sıkıp, sıkıp dişisini ararız, suyu bol olsun diye manav sorar ne sıkıp duruyorsun diye bozulur müşteri dişisini seçiyorum sulu olur diye, manav temelli bozulur. Sen limonu sıkmak için mi? Yoksa başka iş için mi seçiyorsun diye azarlar. Eve gelirsin limonlukta limonun ne suyu çıkmış ne de sesi, haydi çöpe çünkü limonun dişisini kendisi seçmiştir sesi sedası çıkmaz.

                Evlenmeye karar veren genç kız ve erkek için seçim zordur. Kız eşini avukat, doktor, mühendisten seçmek yakışıklı zenginden yanadır. Ana babanın tercihi iyi bir ailenin yetiştirdiği bir insan fidanı olmaktan yanadır. Erkek için güzel olsun, bakımlı olsun, çocuk yapsın, yemek pişirsin, pencerede kendisini beklesin ister. Erkek anası babası görgülü bir aileden oğluma eza, cefa çektirmeyen hayatı zehir ettirmeyen huyu güzel bir kız olsun ister. Sonunda kabak seçenin başına patlar.

                Birinci tercih ve seçmek milli görüş, kadayıfın altı üstü mü? Kızarsın, kanlı mı? Kansız mı? Olsunu seçmekle olmalı.

                İkinci tercih, Atatürk cumhuriyet devrim ve ilkeleri olmalı. Bangır bangır bağırmayı seçmeli.

                Üçüncü tercih hangisi belli değil. En çok oy alanın milliyetçiliği, kafatasçılıktan çıkarıp içindeki beyini seçmeli.

                Dördüncü dağdan bayrıdan medet umudunu T.B.M.M. sinde seçmeyi yeğlemeli.         

                Böylece taşlar yerine oturup gerçek demokrasinin cumhuriyet rejiminin yenisi bulununcaya kadar en güzel yönetim biçimi olduğu, seçtiğim vekilin ve vekâlet verdiğim kişinin elini eteğini öpmemenin karşısında dik durup biat etmemenin gururunu seçmenin insanı olmak.

                Hoşçakalınız.


481

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun