ŞŞŞTT…… SAKLANMAYIN HAMİT’in ARKASINA

04.09.2012         Hamit Palabıyık isimli bir adam Çanakkale’nin değişimi ile ilgili bir yazı kaleme aldı geçtiğimiz günlerde. Değişimi ve gelişmeyi değerlendirdiği bu yazısında hiçbir bilimsel veriye dayanmadan sadece gözlemlerine dayanarak abuk sabuk değersiz bir yazdı.
 
Çanakkale halkını tahrik eden, aklı sıra aşağılamaya çalışan bu değersiz yazıyı kimse beğenmedi ve tepki gösterdi. Çanakkale Halkının % 99 oyunu alan AKP, CHP, MHP il başkanları, o adamın yazısını yanlış bulduğunu açıkladı. CHP’li iki milletvekili, Belediye Bakanı, uzun yıllar bakanlık yapan Sayın Ersümer, Borsa Başkanı, Esnaf Odaları Başkanı, Dernek ve Sendika başkanları tepki gösterdi.
 
Bende yazıyı okuduğumda hiç beğenmedim ve üzüldüm. Aslında Hamit beyin yazısı olsa ,’’…adamın biridir, ne söylese yeridir’’ derdim. Ama Hamit isminin başında Prof. unvanı olunca birde sözüm ona uzman olunca; bu kafalar mı eğitecek bizim evlatlarımızı diye düşündüm üzüldüm. İçki tüketen iller istatistiklerine baktım, Çanakkale içki tüketiminde çok gerilerde, Profesör desteksiz atmış. Kaldı ki İçki tüketiminin azlığına, genç nüfusun yüksekliğine bağlı olarak kalkınmanın olacağı hangi iktisat teorisinde var. Üretim ve refahın artması için sermaye, pazar, ulaşım altyapısı, hammadde …vb gibi girdiler önemli. Prof.Hamit’in yeni kalkınma modeline göre yaşlı nüfus barındıran, çok içki içen İskandinav ülkelerinin açlıktan ölmesi, genç nüfus barındıran,az içki içen Afrika ülkelerinin refahın zirvesinde olması gerekirdi.
 
Çanakkale’de farklı her çevrelerden bu düzeysiz yazıya büyük tepkiler gelince de yakın geçmişte sorumluluklar yüklenmiş, şu sıralarda gelişmeleri bir adım geriden izlemeye çalışan bir kişi olarak, hemşerilerimin tepkilerini yeterli görüp sustum. Ama ne zaman ki ÇOMÜ bir bildiri ile gizlendiği yerden kafasını çıkardı o zaman ŞŞŞTTT….SAKLANMAYIN HAMİT’İN ARKASINA deme gereksinimini duydum. Bu yazı artık Hamit’in yazdığı yazı değil , ÇOMÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Hamit Palabıyık’ın yazıdır.
 
’ bu yazı bir akademisyenin görüşlerini açıklamasıdır,bu onun hakkıdır ve aynı zamanda görevdir,ÇOMÜ bu tür yazıları teşvik etmeli ve garantör olmalıdır ve içeriği ne olursa olsun akademisyenlerin toplumsal sorunlarla ilgilenmesi teşvik edilmeli ve bu tür yazıları yazma özgürlüklerinin arkasında durulmalıdır,’’ diyor ÇOMÜ’nün bildirisinde.
 
Demek ki şimdi COMÜ yönetiminin de destekleyeceği bazı kişiler buna benzer makaleler yayınlayacak. Aslında bir yıldır bu tür sözde bilimsel makaleler demeçler ÇOMÜ’de görev yapan bazı kişilerce yayınlanmış ve tüm Türkiye’de alay konusu olmuştu. Alevileri rencide eden, depremlerin ülkemizde daha çok olmasını isteyen sözde bilimsel makaleler yayınlayan, demeçler veren bu kişiler sonrada kıvırıp geri adım atmış, küstüm deyip köşelerine çekilmişti.
 
Prof. Hamit yazıda ,Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası başkanının adını kullanarak ‘’Bülent Engin’in tabiriyle istemezükçüler’’ ‘i anlatıyor. Sayın Engin’in istemezükçüleri beni çok ilgilendirmiyordu da, Ticaret Odası Başkanı Bülent Engin’in istemezükçüleri beni çok ilgilendiriyordu.
 
Ancak Sayın Engin ben bu yazıyı kaleme alırken bir açıklama yapmış. Okumadım. Ama duyarlılığına teşekkür ediyorum.
 
Ayrıca Prof.Hamit’n köşe yazısı Leyleklerin Göç Yolları hakkında değil, Çanakkale’nin neden kalkınamadığı hakkında. Çanakkale’nin ekonomik kalkınması ile ilgili en çok Ticaret ve Sanayi Odası, ÇASİAD gibi iş dünyası örgütlerinin söz söyleme hakkı vardır. Şimdi bu kurumlar da diğer kurumlar ve kanaat önderleri gibi görüşlerini açıklamalıdır. Prof. Hamit’in yeni iktisat doktrininde ön gördüğü gibi Çanakkale’nin kalkınması için üyeleri şarap içmemeli, dans etmemeli, çocukları barlara gitmemeli mi? ve hızla çocuk doğurmaya zaman mı ayırmalıdırlar. Herhalde onların da Çanakkale’nin kalkınması için görüşleri vardır.

6395

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun