SYRIZA

04.02.2015         tsavas@comu.edu.trNihayet beklenen oldu; artık Yunanistan`ın gerçek sosyalist bir başbakanı var. Helal olsun Yunana...
SYRIZA`nın iktidara gelmesi tahmin ederim ki birçok ülkede sosyalistlere umut oldu. Küreselleşme kasırgası sonrası Latin Amerika`da ortaya çıkan sosyalizm dalgası eski kıtaya da ulaştı. Bizde de sosyalistlerde bu heyecanı görmek mümkün. Örneğin geçen hafta Salı günü Sevgili Başol`un yazısının konusu da SYRIZA idi. Ve o yazı umut saçıyordu. Batı Feneri "Çipras, Çipras" diye çakıyordu.
Sosyalizm kapitalizmin alternatifi olarak algılanır. Teoride sosyalizm de kapitalizm gibi ekonomik bir modeldir. Ama bana göre kapitalizmin alternatifi değildir sosyalizm. Ve bana göre sosyalizm salt bir ekonomik model de değildir. Çok ötesidir...
Bu Dünya üzerindeki hakkı herkesin eşit değil midir?
Neden değildir?
Çalışanla çalışmayan hiç bir olur mu, mu diyorsunuz?
Hadi canım sende!
Bu Dünya`dan daha fazla hak alanlar, diğerlerinin hakkını gasp edenler hep çok çalışanlar ve biz de bunu yiyoruz.
Gidin oradan be!
Prof. Cemal TALUĞ 10 Ocak`taki konferansında söylemişti:
"Dünya üzerinde en zengin 85 kişinin malvarlığı 3,5 milyar insanın malvarlığına eşdeğer".
Peki, bunlar neden hak ediyorlar bu malvarlığını?
Ya da bu hakkı nereden alıyorlar?
Gayet basit, sömürü düzeninden… Bana göre her tür zenginleşmenin altında bir gayrimeşruluk bulabilirsiniz. Biraz palazlandınız mı sonrasında para parayı çekiyor. Ne kadar gayrimeşru bile olsa bir süre sonra bunu meşrulaştırabiliyorsunuz. Kömürle, makarnayla ya da laptopla...
Şunu derseniz anlarım; adam var insanlığa hizmet ediyor, adam var yan gelip yatıyor. Hah, işte burada insanlığa hizmet edenin yan gelip yatandan alacağı var. İnsanlığa hizmet edenin, yan gelip yatana göre Dünya üzerinde hakkı biraz daha fazla. Ama öyle yok havuduyla götürmek.
Ne yazık ki mevcut sistem para düzeni üzerine kurulmuş; parayı veren düdüğü çalıyor. Kolay para kazanmanın yolunu bulanlar kolayca her şeyi satın alıyorlar. Parayla çevrelerinde duvar ördürüyorlar ve o duvarın ardında malı götürüyorlar. Malı götürdükçe duvar daha da bir yükseliyor. İllegal sistemde yine illegal yolla dahi para kazanılsa da, bir süre sonra kazanılan para ile illegal sistemin legalitesi de satın alınabiliyor. Ve bizler, zengin fakir, mevcut sistemi korumak için elimizden geleni yapıyoruz.
Zenginler neyse de fakirlere ne oluyor anlamıyorum. Biraz aptallık yani, hatta düpedüz aptallık; adamlar senin Dünya üzerindeki hakkını alıyorlar kardeş!
İşte burası sosyalizm adına umutsuzluğa düştüğüm yer.
SYRIZA`yı götürmek için global kapitalizm, neoliberalizm ele ele verecektir. Çalışmaya başlamışlardır bile. Ve rüşvetle işlerini halledeceklerdir.
Kapitalizmin çok iyi bildiği çakallıkları ne yazık ki sosyalistler bilememektedirler, yapamamaktadırlar. Sosyalistler kimseyi nemalandıramazlar, ters çünkü. Dolayısıyla biat kültürü de yoktur sosyalistlerde. Dolayısıyla kimseyi aldatamazlar. Dolayısıyla toplum mühendisliği yapamazlar. Dolayısıyla insan olanların sistemidir sosyalizm. Bana biraz gönül işi gibi gelir sosyalizm.
Ve korkarım ki bu Dünya`da henüz o denli gönüllü bulmak zor.

1201

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun