Şadan Doğan Ekonomi Şurayı değerlendirdi; "Esnafa Teşvik Şart..."

20.11.2020         

Türkiye Ekonomi Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde yapıldı. Ekonomi Şurasına katılan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan açıklamalarda bulundu. Doğan, toplantıda, "salgından etkilenen sektörlere uzun vadeli teşvik ve yatırım finansman destekleri sağlanması, KDV alacaklarının yapılandırılması..." konularının gündeme getirildiğini belirtti.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası 18 Kasım 2020 Çarşamba günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu`nun ev sahipliğinde T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; bazı bakanlar, oda ve borsa başkanları, meclis başkanları, genel kurul delegeleri, kadın ve genç girişimci kurullarının üyeleri ve genel sekreterlerin katılımları ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu`nun ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi ve faize ilişkin mesajlar verdi. TOBB`un iş dünyasının nabzını tuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili konularda istişareye önem verdiklerini vurgulayarak, oda ve borsa temsilcileriyle oluşturulan ortak akıldan faydalandıklarını kaydetti. 


Doğan gündeme gelen konuları sıraladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın açıklamalarının ardından Türkiye`nin 4 bir köşesinden oda ve borsa başkanlarının konuşmalarıyla devam eden TOBB Türkiye Ekonomi Şurası`nda reel sektör sorunlarına ilişkin önemli mesajlar verildi. TOBB Türkiye Ekonomi Şurası`nı değerlendiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, şurada Biga TSO`nun üyeleri adına talep etmiş olduğu konuların gündeme geldiğini söyledi. Doğan, gündeme gelen konularla ilgili; "Son yayınlanan genelge ile kapanacak işletmeler için (restoran, kafe-kafeterya, lokanta, market, kuaför, güzellik salonu vb.) kira desteği sağlanması, Salgından etkilenen sektörlere uzun vadeli teşvik ve yatırım finansman destekleri sağlanması, KDV alacaklarının yapılandırılması, SGK primlerinin düşürülmesi, Kısa Çalışma Ödeneği`nin yeniden başlatılması, Mart, Nisan, Mayıs aylarından kalan SGK, vergi vb. borçlarının son açıklanan 7256 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"a dahil edilmesi, Süt fiyatlarının yükseltilmesi ve devlet desteğinin artırılması, Hayvancılık faaliyetlerinde yem maliyetlerinin düşürülmesine yönelik destek ve çalışmalar, Kredi desteklerinden yararlanamayan işletmeler için Sicil Affı sağlanması, Kredi ödemelerinin ertelenmesi... Odamız tarafından da talep edilen tüm bu sorun ve talepler Şura`da söz alan bölge temsilcisi oda ve borsa başkanları tarafından da dile getirildi" dedi. 

"Elimizden gelen gayreti göstereceğiz"
Doğan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Şurada gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın gerekse TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`nun önümüzde yeni bir dönemin olduğuna dikkat çektiklerini belirten Şadan Doğan, bu dönemin yatırımcının, ticaret erbabının ve ihracatçının kısaca iş dünyasının önünü açacak bir dönem olması temennisini dile getirdi. Doğan şöyle devam etti: `TOBB Ekonomi Şurası`nda Cumhurbaşkanımız hukuk ve ekonomi reformları bu yeni dönemin hazırlıkları olduğunu, yerli ve uluslararası yatırımcılar için en uygun şartları sağlamaya devam edeceklerini; Sayın Birlik Başkanımız Hisarcıklıoğlu da önümüzdeki dönemde ülkemiz için yeni fırsatlar doğacağını ifade ettiler. Biga TSO yönetimi olarak, eli taşın altında olan yatırımcı, ticaret erbabı ve ihracatçı üyelerimizin sorun, öneri ve taleplerinin çözümü ve ekonominin çarklarının dönmesi için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elimizden gelen gayreti göstereceğiz."
(Haber Merkezi)

 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Merve de Çanakkaleli oldu
10.06.2021    842