Sadece müteahhitler mi?

23.11.2006         turhannarler@canakkaleolay.comCHP İl Genel Meclis üyesi Erhan Tez’in, Mecliste gündeme taşıdığı, kamu binalarının depremsizliği konusundaki açıklamaları yankı buldu. Kamuya ait çok sayıdaki yapının depremlere dayanacak gücünün bulunmadığı konusundaki saptamalardan sonra herkes inşaatı yapan müteahhitlere yüklendi. Haksız değiller tabi. Ama bu konudaki baş sorumlu sadece müteahhitler mi, başka sorumlular yok mu? Var tabi olmaz mı. Kim bu binaların teslimi sırasında kati kabulü yapıyor. Kim sağlam raporu veriyor.
Bunların kesin kabulünü yapanlar Devlet görevlisi değil mi? Eğer hatalı iş varsa bunu ortaya çıkarmak işin kontrol mühendisinin görevi değil mi? Öyle ama gelin görün ki, bu uygulama yürümüyor. Yapımcı firma işi teslim ediyor, yapının kesin kabulü YAPILIYOR, ARADAN ÇOK FAZLA BİR ZAMAN GEÇMEDEN, BİNADA SIVA ÇATLAKLARI, zemin bozuklukları, boya, badana rezillikleri ortaya çıkıyor. İnşaatın kesin kabulü yapıldığı için de resmen herhangi bir işlem yapılamıyor.
Öteden beri üzerinde duruluyor; “Yapanın yaptığı yanına kar kalırsa, bu işin sonu gelmez,” diye. Ama böyle bir uygulama kimsenin işine gelmediği için aldıran olmuyor. Size yeni bir örnek. Bir süre önce partili müteahhide kıyak yapmak için İntepe rampalarında Karayollarının marifetiyle bir dizi operasyona girişildi. Bu operasyonu haklı göstermek için de türlü çeşitli gerekçeler ileri sürüldü. Karşı çıktık, “Yanlış yapıyorsunuz,“ dedik. “Devleti zarara sokmayın. İntepe rampasında bir sorun yok. Kara nokta burası değil, bu işte bir oyun var,” dedik dinletemedik. Sonra ne oldu?600 milyara Bursalı bir müteahhide ihale edilen iş, 2 trilyon lirayı geçti. Doğa tahrip edilerek doldurulan 40 metre derinliğindeki vadi zamanla göçtü ve şimdi güzergah değiştirildi. Dolgu daha hala yerine oturmadı ve göçmeye devam ediyor. Şimdi bu olayda yapımcı firmayı mı, yoksa proje sahibi Bursa Karayolları Bölge müdürlüğünü mü suçlamak gerek. Müteahhit firma alacağı paraya bakar. Ya proje sahibi ne yapar. Bir sorumluluğu olmadığı için de sırtını dönüp gider. Çünkü elini taşın altına koymamıştır. Canı yanmaz. Olan yine Devlete, yani bize olur. Ama, projeyi yapana bir sorumluluk yüklenirse işin şekli o zaman değişir, herkes hesabını ona göre yapar. Böyle bir uygulamayı başlatmak o kadar zor mu ki.

5501

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun