Sarıkamış şehitleri unutulmadı

07.01.2019         

22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında, Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış kara kışa yenik düşmüş ve donarak şehit olmuşlardı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Sarıkamış Şehitleri için 'Gençlik Şühedanın İzinde' isimli anma etkinlikleri düzenlendi. Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü de etkinliklere destek vererek yürüyüş düzenledi.

 Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında Sarıkamış’ta Rus kuvvetlerini püskürtmeye çalışırken, soğuğa yenik düşerek, yaşamlarını yitiren 90 bin askeri anmak için ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ etkinlikleri düzenlendi. Türkiye genelinde eş zamanlı düzenlenen programlara Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü de destek verdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Sarıkamış Şehitleri’ni anmak amacıyla düzenlenen yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Programa, Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcıları, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız, AKP Merkez İlçe başkanı Yıldıray Ölçek, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş korteji, Demircioğlu Caddesi istikametinde devam etti. Kortej yürüyüş, daha sonra Atatürk Caddesi, Piri Reis Caddesi ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi (Kordon Boyu) şeklinde devam etti. Yürüyüş, Truva Atı önünde bulunan Çağlar Kaynak Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda sona erdi. Alanda yapılan anma programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı. Program kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Alp, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. İl Müdür Alp, Sarıkamış Harekatı’nın zaferle sonuçlanmadığını ancak, Çanakkale Zaferinde büyük rol oynadığını söyledi. 

 
“Çanakkale, Sarıkamış’tan ayrı düşünülemez”
Sarıkamış’taki askerlerin düşmana, topa, tüfeğe değil de kara kışa ve yokluğa yenik düştüğünü belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp; “Ağıtlardan taşan, milli bellekten silinmeyen ve silinmeyecek olan bir fedakarlığın adı, Sarıkamış Harekatı! Birinci Dünya Savaşı sırasında 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında, Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allaku Ekber Dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmeye çalışırken, kara kışa yenik düşmüş, annelerini göz bebekleri, babalarının aslan parçaları sonsuz beyazlığın içinde Hakk’a varmışlardır. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin Mehmetçik, düşmana, topa, tüfeğe değil, ne yazık ki kara kışa ve yokluğa yenilmiştir. Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Komutanlığı ve Sarıkamış’taki askerlerin Allaku Ekber Dağlarındaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edilerek, hafızaların tazelenmesi ve ecdadımızın manevi mirasına sahip çıkılması sağlandı. Anma törenleri, artık Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda tek yürek ve yek ahenk gerçekleştiriliyor. Bizleri de şuanda üzerinde bulunduğu, vatanımızın ‘Manevi Başkenti’ şehitler diyarı Çanakkale, Sarıkamış’tan ayrı düşünülemez. Sarıkamış Harekatı, Birinci Dünya Savaşının o dönemin görünüşte belki bir zafer değildir. Ancak Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında oynadığı büyük rol, yadsınamaz bir gerçektir. Bizler de bugün o şuurla, o duyguyla atalarımızın izinde onları bir kez daha yad ediyoruz. Bu duygularla şehitlerimizi anarken, sizlerin de Sarıkamış Harekatı’nın 104’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ yürüyüş programına, aynı duyguları hissettiğinizi temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER