Savcısavar

21.02.2012         ‘’Geri’’ demokrasi abidesi olan Almanya’da gün geçmiyor ki ‘’geri’’ demokrasi adına bir adım daha atılmasın. Hannover Savcılığı, şimdiki Almanya Cumhurbaşkanı Wulff hakkında, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı döneminde bir işadamının eşinden düşük faizli özel kredi alma, bazı işverenlerin villalarında tatil yapma ve bir film yapımcısının otel masraflarını üstlenmesiyle ilgili suçlamalar nedeniyle Wulff hakkında soruşturma açılabilmesi için Federal Meclis’e resmen başvuruda bulundu.
Alman Bild gazetesinin bu iddiaları yayınlamasının ardından, yayın yönetmeninin Wulff  tarafından tehdit edildiği ortaya çıkmış ve Wulff üzerindeki baskılar iyice artmıştı.
 
Wulff bir basın toplantısı düzenledi . ‘’Bana olan güven zedelendi, bu yüzden istifa ediyorum’’ dedi, bastı istifayı.
 
‘’Geri’’de yaşananlar böyle ‘’İleri’’ye bakacak olursak.
 
PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK soruşturmasını yürüten Savcı Saadettin Sarıkaya’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ‘’Şüpheli’’ sıfatıyla ifadeye çağırmasının ardından gündem bir anda değişmişti. Daha önce terör örgütüyle Oslo’da yaptığı görüşmelerin basına sızmasıyla gündem yaratan Fidan köşeye sıkışmış bir algı oluşturmuşken bir anda işler tersine döndü. MİT görevlilerini soruşturmayı başbakanın iznine bağlayan yasa hazırlandı, mecliste kabul edildi ve Çankaya tarafından 5 saatte onaylandı. Sarıkaya ise görevden alındı ve hakkında soruşturma açıldı.
 
Almanya’nın yolsuzluk-dolandırıcılık kararını taa üç buçuk yıl önce verdiği Deniz Feneri davasının Türkiye ayağında ilginç bir gelişme daha yaşandı. Deniz Feneri davasını soruşturan savcılara 11 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
 
Uzun lafın kısası, Almanya’nın ‘’geri’’ demokrasi anlayışında güvensizlik oluştuğu için istifa ediliyor. Bizim ‘’İleri’’ demokrasimizde savcılar görevden alınmakla kalmayıp soruşturma açılıyor.
 
Sanırım olaylara tersten bakmayı seviyoruz.
 
Hani meşhur bir fıkra vardır.
Japonya’da hırsız yakalayan robot icat etmişler.
Amerika’da 5 dakikada 180 hırsız yakalamış.
Almanya’da 5 dakikada 80 hırsız yakalamış.
Türkiye’de 5 dakikada robotu çalmışlar.
 
Bizimki de o hesap önce savcı yap işine gelmediğinde sav.

4976

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun